Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Senátoři: Volební systém potřebuje revizi, deformuje volby

Senátoři: Volební systém potřebuje revizi, deformuje volby

6. 12. 2017

Skupina senátorů se dnes obrátila na Ústavní soud s požadavkem, aby zrušil volební systém sněmovních voleb. 

Jan Horník

Jan Horník

Porušuje dle nich ústavní zásadu rovnosti hlasů a nepřípustným způsobem diskriminuje menší politické strany, které potřebují k zisku mandátů až násobně více hlasů než vítěz voleb. V řadě krajů se tak hlasy menších stran, splňujících pětiprocentní kvorum, nepřetaví v zisk žádného mandátu. Senátoři též napadají 10% hranici hlasů předepsanou pro předvolební koalice.

Kolem dvaceti senátorů namítá, že volební systém vykazuje řadu vad, když nedodržuje zásadu poměrného zastoupení ve sněmovně. „Ústava je v tomto jasném požadavku popřena volebním zákonem. Hlasy voličů nemají fakticky stejnou váhu, což je dáno zásadními rozdíly ve velikostech krajů a souběžným přepočítáváním hlasů d´Hondtovou metodou,“ vysvětluje iniciátor návrhu místopředseda Senátu Jiří Šesták. „V letošních volbách bylo 16 mandátů přiděleno odlišně, než jak vyplývá ze srovnání zisku hlasů jednotlivých stran.“

Advokát a europoslanec Stanislav Polčák (STAN), který stížnost sepsal, upřesňuje, že vítězi voleb hnutí ANO na jeden mandát stačilo něco přes 19 tis. hlasů. „Hnutí ANO získalo ‚navíc‘ 15 mandátů. TOP 09 a STAN potřebovali na jeden mandát i více než dvojnásobek hlasů. Takovéto znevýhodnění není v souladu s Ústavou, protože volby při srovnání odevzdaných hlasů dopadly výrazně odlišně,“ uvádí Polčák.

Předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský pak namítá, že zvýhodňovat některé strany ani neusnadňuje vznik vládních koalic. „Jak ukazují výsledky těchto voleb, vítěz voleb sice získal mandáty navíc, avšak neusiluje o složení většinové koalice a nenaplňuje tak vůli občanů projevenou ve volbách. Proč má zákon nahrávat velkým stranám, aby dokázaly sestavit funkční vládu, když o to vítězi voleb nejde?“ ptá se Farský.

Senátoři také napadli požadavek, aby předvolební koalice potřebovaly pro získání mandátů 10 a více procent hlasů. „Jak se ukazuje, tento požadavek ve skutečnosti brání vytváření předvolebních koalic. To pak paradoxně vede k nárůstu počtu stran zastoupených ve sněmovně a fakticky deformuje politický systém, když je vystavuje neúměrnému riziku spojenectví,“ namítá předseda senátorského klubu STAN Jan Horník.

„Ústavní soud sice tuto volební klauzuli pro koalice v roce 2001 posvětil, jak však ukazuje 15 let praxe, poslední pozůstatek z dob opoziční smlouvy brání rozumné spolupráci stran. Požadavek násobku hlasů přitom vedl k rozpadu už dvou předvolebních spojenectví – Čtyřkoalice a koalice Lidovců a Starostů. Náš politický systém potřebuje nutně zrušit tuto účelovou bariéru zákona,“ podotýká Polčák.

Senátor Jiří Šesták také podotýká, že senátoři žádají o přednostní projednání. „Není přijatelné, aby jakékoli další poslanecké volby, byť předčasné, proběhly podle stávajících pravidel,“ uzavírá Šesták.

 

Autor: Karel Kreml

Návrh na přezkum zákona o volbách - načítací kvorum pro koalice