Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Senátoři STAN: Zavedení povinných kvót poškodí české zemědělce, podpoříme jejich zrušení

Senátoři STAN: Zavedení povinných kvót poškodí české zemědělce, podpoříme jejich zrušení

17. 3. 2021

Senátoři budou na středeční schůzi jednat o potravinovém zákonu, který s největší pravděpodobností vrátí zpět do Poslanecké sněmovny kvůli tzv. kvótám na potraviny. Senátoři klubu Starostové a nezávislí se obávají, že zákon by v současné podobě zemědělce spíše poškodil. Vadí jim i skutečnost, že je návrh zákona v rozporu s evropským právem.

Senátoři STAN: Zavedení povinných kvót poškodí české zemědělce, podpoříme jejich zrušení

Senátoři STAN: Zavedení povinných kvót poškodí české zemědělce, podpoříme jejich zrušení

„Pokud někdo tvrdí, že návrh pomůže českým zemědělcům, tak nemluví pravdu. Naopak jim výrazně uškodí. Ze strany zemědělců není po kvótách vůbec žádná poptávka. Ti se obávají tlaku na ceny potravin ze strany obchodních řetězců a v řadě komodit nejsme jako Česká republika soběstační, jde především o zeleninu. Návrh by ve výsledku poškodil nejen zemědělce, ale i samotné zákazníky. Vzhledem k tomu, že je i v rozporu s evropským právem, jsme pro vyškrtnutí tohoto ustanovení,“ říká senátor Petr Štěpánek a dodává: „Návrh zákona mění označení česká potravina na nové označení potravina z krátkého dodavatelského řetězce, jde o zbytečné slovíčkaření a nedává žádný smysl. Budu navrhovat ponechání původního názvu česká potravina tak, jak jsme na něj zvyklí.“

Klubu Starostové a nezávislí vadí i to, že poslaneckým návrhem došlo ke zrušení prevenční činnosti hygienické služby v provozovnách ve prospěch Státní zemědělské a potravinářské inspekce. „Hygienická služba by mohla v určených provozovnách zasahovat až po výskytu zjevných porušení hygienických pravidel s následky na zdravotní stav obyvatel. Tato úprava by vedla k ještě větší personální a organizační devastaci hygienické služby. Proto podpoříme návrh, který zachovává stávající stav, kdy zemědělská inspekce sleduje stav provozoven ve vztahu k požadavkům potravinového práva a hygiena posuzuje rizika při výrobě a možný vznik a šíření alimentárních nákaz,“ uvádí lékařka a senátorka Alena Dernerová.

Školy se otevřou odborníkům z praxe, ne neschopným laikům

Senátoři klubu Starostové a nezávislí podpoří novelu zákona o pedagogických pracovnících s technickými pozměňovacími návrhy, díky které by na školách mohli začít učit odborníci z praxe. „V českém školství momentálně chybí více než 5 tisíc učitelů. Náš pedagogický sbor zároveň patří mezi nejstarší v Evropě a mladí učitelé ve školách dlouho nevydrží. Vítám proto novelu zákona o pedagogických pracovnících, jež umožní učit vzdělaným odborníkům z praxe, kteří si následně budou muset dodělat tzv. pedagogické minimum,“ říká Jiří Drahoš, předseda Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice.

„Novela zároveň přináší učitelům jistotu, že se jejich plat bude průběžně zvyšovat s tím, jak poroste průměrná mzda. Považuji to za důkaz toho, že to s adekvátním platem pro pedagogy myslíme vážně,“ dodává senátor Drahoš.

Národní plán obnovy má rozdělit miliardy na zotavení po koronaviru, vláda ale nemá jasný plán, jak peníze využije

Jedním z bodů jednání bude i informace vlády o Národním plánu obnovy. Senátoři ovšem považují podklady za nedostatečné, proto předseda Výboru pro záležitosti Evropské unie Mikuláš Bek koordinoval přípravu usnesení, které získalo podporu napříč dalšími senátními výbory a bude předloženo na plénu Senátu. „Senát se velmi důkladně zabýval pracovní verzí Národního plánu obnovy, který má být základem pro využití více jak 170 mld. korun z evropských zdrojů na zotavení po koronavirové krizi. Jestliže první verze z podzimu minulého roku byla vnímána jako zcela nedostatečná, současný stav je v očích senátorů - vyjádřeno školní známkou - horší čtyřkou. Dokument postrádá jasné priority, neuvádí měřitelné cíle na úrovni celého plánu a často vychází spíše ze zásobníku starých projektů, které se nepodařilo prosadit jinde, nikoliv z promyšlené strategie zvýšení odolnosti české společnosti a ekonomiky z důsledků pandemie,“ říká Mikuláš Bek.

Poslanecká novela zákona o zadávání veřejných zakázek je nepotřebná

Klub Starostové a nezávislí bude prosazovat zamítnutí novely zákona o zadávání veřejných zakázek, považuje ji za nesystémovou. „Návrh má dočasně rozšířit výjimky zákona o zadávání veřejných zakázek, kdy zadavatel není povinen zadat zakázku se zadávacím řízením v případě, že jde o nákup do státních hmotných rezerv v souvislosti se šířením pandemie koronaviru. Zákon ale považujeme za zcela nadbytečný, protože už současné výjimky zahrnují situace, kdy je ohrožena ochrana základních bezpečnostních zájmů republiky. Jsem přesvědčený, že do této výjimky spadá i pandemie COVID-19. Nemluvě o tom, že návrh zákona je v rozporu s evropským právem,“ hodnotí senátor Pavel Kárník.