Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Senátoři STAN: Žalobu na prezidenta nepodáme, ale budeme i nadále střežit demokracii v ČR

Senátoři STAN: Žalobu na prezidenta nepodáme, ale budeme i nadále střežit demokracii v ČR

28. 6. 2018

Po pečlivých konzultacích s ústavními právníky se senátoři klubu STAN rozhodli nepodat v této chvíli žalobu na prezidenta republiky v kauze novičok. Nadále ale hodlají podrobně monitorovat jeho kroky na poli ústavnosti a bezpečnosti ČR.

Senátoři STAN: Žalobu na prezidenta nepodáme, ale budeme i nadále střežit demokracii v ČR

Senátoři STAN: Žalobu na prezidenta nepodáme, ale budeme i nadále střežit demokracii v ČR

„Jsme nadále přesvědčeni, že prezident ohrozil svými výroky o výrobě novičoku bezpečnost občanů této země. Intenzitu velezrady ale jeho chování dle názoru ústavních právníků nenaplnilo,“ vysvětluje místopředseda Senátu Jiří Šesták (klub STAN).

Jiří Šesták připomíná, že i senátní Výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost konstatoval, že prezident Zeman ohrozil bezpečnostní zájmy České republiky.

„Miloš Zeman navíc rozporoval výroky členů české vlády a přímo nahrál tvrzení Ruska, které se snažilo odvrátit podezření, že za otravou Sergeje Skripala ve Velké Británii stojí právě ruská strana,“ dodává předseda senátorského klubu STAN Jan Horník.

Klub vypracoval stanovisko, ve kterém se nezabýval jen kauzou novičok, ale shrnul přešlapy Miloše Zemana v ústavní, politické i bezpečnostní rovině.

Především v něm připomíná:

•    nerespektování Ústavy ČR, kdy po neúměrně dlouhou dobu několika měsíců nechal bez jakéhokoliv dalšího kroku vládnout kabinet bez důvěry Poslanecké sněmovny

•    prezidentovy opakované pohrdlivé výroky o ústavních zvyklostech

•    nerespektování mantinelů prezidentského úřadu, které pak musejí být vymáhány soudně (jmenování profesorů)

•    bezpečnostní riziko, která představuje nejbližší okolí prezidenta ČR

•    roli Miloše Zemana jako faktického mluvčího zájmů autoritářských režimů Ruska a Číny

„Senát rozhodně nerezignuje na svou roli strážce ústavního pořádku. Proto budeme nyní i v budoucnu pečlivě monitorovat prezidentovy kroky a v případně nutnosti je bez obalu podrobovat kritice,“ dodává místopředseda Senátu Jiří Šesták.

Pro více informací, celé stanovisko senátorských klubů STAN, KDU-ČSL a Senátor 21 si můžete stáhnout tady.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN