Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Senátoři STAN: Český sport potřebuje změny k lepšímu, Národní agentura pro sport ale není řešením

Senátoři STAN: Český sport potřebuje změny k lepšímu, Národní agentura pro sport ale není řešením

2. 5. 2019

Senátoři STAN: Český sport potřebuje změny k lepšímu, Národní agentura pro sport ale není řešením

Senátoři STAN: Český sport potřebuje změny k lepšímu, Národní agentura pro sport ale není řešením

Senát bude projednávat na následující schůzi několik témat včetně ústavní žaloby na prezidenta republiky, kterou navrhuje senátor Václav Láska (SEN 21).

„Senát má dlouhodobě připomínky ke krokům a vyjádřením prezidenta republiky a z toho důvodu náš klub celé znění žaloby probírá s ústavními právníky, protože takto zásadní záležitost nelze uspěchat,“ řekl předseda klubu Starostů a nezávislých Petr Holeček.

Dalším bodem je návrh zákona o zřízení Národní sportovní agentury, kde klub STAN navrhuje její zamítnutí hned z několika důvodů.

„Sport je dlouhodobým problémem v České republice, točí se kolem něj obrovské peníze, ale menší kluby na vesnicích nemají mnohdy ani peníze na svou činnost. Je pro nás proto nepochopitelné, že je nikdo při tvorbě zákona k diskuzi neoslovil. Vadí nám také, že předseda této agentury bude mít naprosto neomezené pravomoci a agentura bude mít pod služebním poměrem kolem 80 pracovníků. Nevyužívají se možnosti, které tu v současnosti máme a dodnes ani nevíme, jak budou velké finanční prostředky rozdělovány, kdo je bude rozdělovat a na základě jakých kritérií. Národní agentura sportu v této podobě nedokáže zajistit, aby peníze neputovaly do rukou několika mecenášů,“ informoval místopředseda Senátu Parlamentu ČR Jan Horník (STAN).

Senátorka Hana Žáková kvitovala konsenzus, který vznikl při projednávání návrhu na řešení krizových situací na českých dálnicích, aby se předcházelo problémům vzniklých při velkých kolonách.

„Napříč spektrem jsme se domluvili na doplnění postupů při řešení krizových situacích. Jedním z nich je informovanost řidičů o dopravních komplikacích prostřednictvím SMS zpráv, zpřístupnění kamerových systémů na dálnicí pro média, aby mohli informovat o aktuální situaci nebo zvýšení kapacit světelných tabulí. Pokud se ukáže funkčnost těchto řešení, tak to bude mít pozitivní dopad na prevenci krizových situací. Je zároveň skvělé, že to nemuselo jít formou legislativní změny, ale jednoduchou formou a shodou napříč politickým spektrem,“ uvedla senátorka STAN Hana Žáková.

V doplňovacích volbách na Praze 9 zvítězil David Smoljak, který se tak stal devatenáctým senátorem klubu Starostů a nezávislých.

„Po zvolení Davida Smoljaka jsme se stali nejsilnějším klubem v Senátu ČR. Veškerou zodpovědnost s tím spojenou si uvědomujeme a chceme intenzivněji participovat na činnosti Senátu PČR. Respektujeme však rozhodnutí o složení Senátu, které proběhlo po řádných podzimních volbách,“ dodal Petr Holeček.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN