Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Senátoři klubu STAN: Připravili jsme ústavní žalobu na zrušení dodatečného zdanění církevních restitucí

Senátoři klubu STAN: Připravili jsme ústavní žalobu na zrušení dodatečného zdanění církevních restitucí

14. 5. 2019

Senátoři z klubu „Starostové a nezávislí“ podají návrh k Ústavnímu soudu  proti dodatečnému zdanění vráceného církevního majetku. Zároveň se nepřipojí k chystanému podání senátorů za KDU-ČSL.

Senátoři klubu STAN: Připravili jsme ústavní žalobu na zrušení dodatečného zdanění církevních restitucí

Senátoři klubu STAN: Připravili jsme ústavní žalobu na zrušení dodatečného zdanění církevních restitucí

„KDU-ČSL se ve své žalobě zaměřuje na obranu církví a také na spravedlnost náhrad jako takových. My chceme hájit stanovisko, že nezáleží na tom, zda jde právě o církve, či jakéhokoliv občana nebo společenství,“ vysvětluje předseda STAN Vít Rakušan.

„Rozhodli jsme se pro hájení skutečně jen principů, na nichž je založen právní stát. Zjednodušeně řečeno: co bylo ukradeno, zničeno nebo znehodnoceno, má být navráceno alespoň v podobě finanční náhrady a když už se vrací nebo vyplácí náhrada, tak je nepřípustné ji dodatečně zdanit, ať už to byl majetek kohokoli“ říká jeden z iniciátorů podání k Ústavnímu soudu, senátor Zdeněk Hraba (STAN).

Návrh na zrušení novely zavádějící dodatečné zdanění koncipuje advokát a bývalý ústavní soudce Stanislav Balík.

„Postup, který teď uzákonila vládní koalice ČSSD a ANO s pomocí komunistů, by přece musel znejistit každého občana - právo jednou přijaté neplatí a lze ho kdykoliv změnit v neprospěch restituenta,“ dodává Stanislav Balík.

Zároveň hnutí STAN odmítá pořádání „závodů“ a sbírání politických bodů na tom, kdo podá ústavní žalobu jako první.

„Věřili jsme v dohodu, která se rodila na půdě Senátu - podle ní se na společné žalobě měla podílet ODS, STAN i lidovci a další senátoři. Proto nynější aktivitu KDU-ČSL moc nechápu, ale respektuji, že chce jít svou vlastní cestou,“ vysvětluje okolnosti vzniku samostatného návrhu Zdeněk Hraba.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN