Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Rušit obce nebudeme. Společenství obcí naopak nastavuje efektivní meziobecní spolupráci

Rušit obce nebudeme. Společenství obcí naopak nastavuje efektivní meziobecní spolupráci

4. 9. 2024

V úterý 3. září 2024 uspořádal Institut moderní politiky iSTAR, think thank Starostů a nezávislých, konferenci věnující se společenství obcí, kterou od nového roku zavedlo Ministerstvo vnitra pod vedením předsedy Starostů Víta Rakušana, aby usnadnil meziobecní spolupráci v regionu. Ve smíchovské NextZone k tématu ve třech panelech promluvili odborníci, akademici i starostové. Společně s účastníky diskutovali o finančních dopadech fragmentované státní správy, fungujících příkladech z české praxe, ale také o zkušenostech ze zahraničí, kterými se může Česko inspirovat.

Rušit obce nebudeme. Společenství obcí naopak nastavuje efektivní meziobecní spolupráci

Rušit obce nebudeme. Společenství obcí naopak nastavuje efektivní meziobecní spolupráci

Hosty přivítala 1.místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věra Kovářová (Starostové). „Společenství obcí představuje možnost, jak vyřešit spojování kompetencí obcí liberálním a svobodným způsobem. Direktivní zásahy shora v podobě násilného slučování obcí sice mohou snížit finanční náklady, musíme se však zeptat, zda nám opravdu několik miliard korun stojí za prohloubení demokratického deficitu, poškození místních komunit a zhoršení dostupnosti služeb. Komunita je základem každé obce a obce jsou základem státu,” představila Kovářová hlavní výhodu společenství obcí, která odstraňuje bariéry meziobecní spolupráce a umožňuje obcím sdílet úřednické kapacity.

Na myšlenku důležitosti role obcí ve fungování společnosti navázal ministr vnitra a předseda Starostů Vít Rakušan, který zdůraznil, že cílem společenství obcí není jejich násilné slučování: „Čelíme jistému typu dezinformace, a to, že jde jen o první předstupeň k tomu, že bude docházet k násilnému slučování. A já tady říkám, na tomto místě, v žádném případě. Nechceme rušit obce, nechceme je nutit ke spolupráci, nechceme jim dávat povinnost být členy nějakého společenství. Neukládáme jim žádné nové povinnosti, naopak jim umožňujeme spolupráci v oblastech, kde si obce samy vyhodnotí, že ji potřebují, ať už jde o sdílení zaměstnanců nebo efektivní poskytování služeb pro občany.“

První panel otevřel diskuzi o typech spolupráce obcí a rozhodování založeného na datech. Své studie představili panelisté sociolog PAQ Research a člen Národní ekonomické rady vlády Daniel Prokop, datový analytik ministerstva vnitra Václav Jaroš a profesor hospodářské politiky na Fakultě informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické Jakub Fischer. „Ze zkušenosti ze zahraničí víme, že s fragmentací obcí je potřeba něco dělat. Obce je třeba ke spolupráci ekonomicky motivovat, například skrz změnu rozpočtového určení daní. Zavedení nezávislého financování společenství obcí pomůže přilákat byznys a tím nakopnout regionální rozvoj. Hlavním cílem je tak zlepšení řízení a kvality služeb, až sekundárním cílem je ušetřit,” vysvětlil smysl společenství obcí Prokop.

Ve druhém panelu promluvil poslanec za Starosty Lukáš Vlček, starosta Jilemnice David Hlaváč a starosta obce Starkoč Jan Jiskra. Hovořili o svých pozitivních zkušenostech s fungováním společenství obcí a mikroregionů. „V mikroregionu Pacov přinášíme služby a servis všem obcím, abychom přinesli koordinovaný rozvoj našeho regionu. Výsledkem je vysoká úspěšnost členských obcích v dotačních programech. Tím, že máme tým lidí v území, kteří jsou profesionálové a pracují v regionu na plný úvazek, dokážeme realizovat větší množství projektů, než kdyby se obce o své projekty staraly samy. Šetříme tak i provozní náklady členských obcí,” popsal výhody meziobecní spolupráce Vlček.

Ve třetím panelu velvyslanec Dánského království Søren Kelstrup, odborník na komunální politiku z Filozofické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě Daniel Klimovský, odborník na komunální politiku v ČR a v evropských zemích z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Petr Jüptner a vedoucí oddělení Centra OECD pro podnikání, malé a střední podniky, regiony a města Isabelle Chatry promluvili o dalších evropských modelech slučování a spolupráce samospráv. „Cesta meziobecní spolupráce vychází pro občany jako mnohem přijatelnější a jde mnohem více po řešení problémů, kterým malé obce čelí. Pokud bude meziobecní spolupráce dobře nastavena, může v budoucnu vést k dobrovolnému slučování obcí, jako tomu bylo například ve Francii nebo v Estonsku,” uvedla Chatry.

Předseda Starostů Vít Rakušan konferenci uzavřel popisem své vize o budoucnosti českého regionálního rozvoje. „Česká republika potřebuje silné soběstačné regiony s velkou mírou lokální demokracie a možností rozhodovat sami o sobě, s dobře nastavenou spoluprácí na lokální úrovni, která vytvoří takové podmínky, aby rozdíly mezi jednotlivými regiony byly co nejmenší. Věřím, že společenství obcí je dobrým výchozím bodem pro diskuzi, jak toho dosáhnout,” rozloučil se s účastníky konference Rakušan.

Autor: Sára Beránková