Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Rodiny budou mít více volna i jednodušší přístup k práci z domova

Rodiny budou mít více volna i jednodušší přístup k práci z domova

15. 8. 2022

Zásadní změny čekají rodiny s malými dětmi. Stávající koalice připravuje implementaci Evropské unie známé jako Work Life Balance, která zavede až devět týdnů placené pracovní dovolené navíc pro každého z rodičů a také jednodušší přístup k práci z domova.

Rodiny budou mít více volna i jednodušší přístup k práci z domova

Rodiny budou mít více volna i jednodušší přístup k práci z domova

„Hlavním cílem této směrnice je, aby rodina měla možnost trávit společně více času než doposud a aby docházelo k slaďování pracovního a rodinného života. Placené volno umožní rodinám například překlenout letní prázdniny, kdy jsou školky zavřené a prarodiče se nemohou o ratolesti postarat nebo jim umožní dřívější návrat do práce po skončení rodičovské dovolené,“ uvedla poslankyně a místopředsedkyně sociálního výboru Parlamentu Pavla Pivoňka Vaňková (STAN).

Zdůraznila, že základním požadavkem je, aby rodiče měli možnost svobodného výběru, kdy se pro placené volno rozhodnou. „Zavedení směrnice musí maximálně respektovat individuální potřeby rodiny tak, aby rodiče měli alternativy a nemuseli složitě řešit, co s dětmi nebo že se dětmi skoro nevídají,“ poznamenala poslankyně Pivoňka Vaňková, která je součástí pracovní skupiny připravující zmiňovanou směrnici.

Ta měla být do českého práva implementována do 2. srpna letošního roku. Její část ohledně otcovské dovolené nebo pečovatelského volna už ČR splňuje, směrnice však stále přijata nebyla. „Bohužel zdědili jsme dluh po předchozí vládě, která k přijetí směrnice neudělala žádné kroky a odložila ji do šuplíku. My uděláme vše proto, abychom ji na podzim předložili a přijali,“ vysvětlila poslankyně Pivoňka Vaňková.

Koalice nyní diskutuje o věkové hranic dětí, jejichž rodičů se bude volno týkat nebo způsob vybírání volna (pravděpodobně po týdnech). „STAN podporuje, aby se směrnice týkala rodin do osmi let věku a šlo o plných devět týdnů volna,“ dodala poslankyně Pavla Pivoňka Vaňková.

 

Kontakt pro další informace:

Pavla Pivoňka Vaňková, pivonkap@psp.cz, tel. 777 650 658

Sára Beránková, tisková mluvčí STAN, sara.berankova@stan.cz, tel. 605 302 232

Autor: Sára Beránková