Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Rakušan: Vyzýváme vládu, aby konečně převzala zodpovědnost za své kroky a pomohla lidem

Rakušan: Vyzýváme vládu, aby konečně převzala zodpovědnost za své kroky a pomohla lidem

15. 12. 2020

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan vyzval představitele vlády, aby převzali za svá rozhodnutí zodpovědnost a spolu s dalšími přijatými opatřeními představila dostatečné kompenzace pro všechny zasažené podnikatele a firmy. Kompenzační bonus, který byl v předešlých měsících přijat, je podle předsedy nedostatečný. Stát by měl podporu nastavit tak, aby na ni dosáhly všechny zasažené subjekty.

Rakušan: Vyzýváme vládu, aby konečně převzala zodpovědnost za své kroky a pomohla lidem

Rakušan: Vyzýváme vládu, aby konečně převzala zodpovědnost za své kroky a pomohla lidem

„Epidemiologická situace se nevyvíjí dobře a vláda po sérii zmatků a nejednoznačných informací v minulých měsících přišla s dalšími. Nemá z toho radost nikdo, natož podnikatelé v České republice, kteří měli mít podle vlády předchozích let vatu. V současné době se ale do existenčních problémů dostávají i lidé, kteří určitou rezervou disponovali. My nepřijímáme mentalitu vlády, která přichází s mnohdy drastickými restrikcemi a nepředstaví dostatečný balík kompenzací,“ zdůvodňuje výzvu Vít Rakušan.

V dopise žádá Rakušan vládu o odpuštění plateb na sociální a zdravotní pojištění OSVČ a malým firmám a vyplacení sto procent nákladů, nebo jim uhradila minimálně 75 %, u velkých firem 70 %, ušlého zisku počítaného za stejné období loňského roku.

„Podobně už dnes fungují kompenzační programy v Německu a Rakousku, nerozumím tomu, proč to u nás nemůže být jednoznačné a přehledné.  Zároveň žádáme, aby byl pravidelně aktualizovaný seznam podpor pro firmy a podnikatele na jednom místě, a také představen scénář vývoje od mírného až po tvrdý, na základě proočkování alespoň 60 % populace,“ dodává předseda hnutí.

Podle Rakušana zde také chybí jasná očkovací strategie a informační kampaň, která by lidem vysvětlovala, že očkování bude skutečně jedinou cestou, jak se ze problému můžeme dostat. 

Celou výzvu naleznete zde.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN