Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Rakušan: Vyzýváme vládu, aby během dneška jednoznačně uvedla, jak to bude s návratem dětí do škol

Rakušan: Vyzýváme vládu, aby během dneška jednoznačně uvedla, jak to bude s návratem dětí do škol

27. 10. 2020

Předseda hnutí STAN na tiskové konferenci poděkoval zahraničním partnerům za poskytnutou pomoc v době krize, upozornil na přetrvávající nesrozumitelnost v komunikaci vlády a vyzval její zástupce, aby nejpozději během dnešního dne sdělili rodičovské veřejnosti, jak to bude s návratem dětí do škol.

Rakušan: Vyzýváme vládu, aby během dneška jednoznačně uvedla, jak to bude s návratem dětí do škol

Rakušan: Vyzýváme vládu, aby během dneška jednoznačně uvedla, jak to bude s návratem dětí do škol

„Jako předseda hnutí i člen zahraničního výboru bych rád poděkoval za zahraniční pomoc, kterou nám v této době partneři poskytují. Velkorysá pomoc z Evropské unie a Severoatlantické aliance v naší dramatické situaci je zásadní. Všem státům děkuji za to, že byli ochotni poskytnout - nyní tak cenný - zdravotnický materiál. A ačkoli kolem sebe pozorujeme špatné příklady, které nám dávají samotní členové vlády, chtěl bych apelovat na občany, aby dodržovali opatření a situaci brali skutečně vážně.

Je nepřijatelné, aby vláda situaci sváděla na chování lidí v České republice. V první vlně jsme byli příkladnou zemí. Pokud zhoršující se situaci vláda zanedbala, musely z její strany přijít restrikce, ale opravdu za to nemohou naši občané. Také nevíme, jak se vir zachová a co další týdny přinesou. Ale chceme po vládě, bojovala s dezinformacemi, zorganizovala masivní informační kampaň a komunikovala data otevřeně a srozumitelně i laické veřejnosti.

Základem další činnosti musí být ochrana seniorů, oddělení nejrizikovějších skupin, testování personálu sociálních zařízení a skutečně efektivní a cílená ochrana zranitelných osob, aby se zbytek společnosti vrátil co nejrychleji k normálnímu životu, aniž bychom kohokoli ohrozili na životě.

Komunikace vlády zůstává chaotická i směrem rodičovské veřejnosti. Rodiče žijí v nejistotě, nemohou plánovat svůj běžný život ani sociální a ekonomickou existenci. Vyzýváme proto vládu, aby nejpozději během dnešního dne jednoznačně uvedla, jak to bude s návratem dětí do škol. Musí přijít jasné rozhodnutí, i kdyby to nebyla dobrá zpráva. Není na co čekat.“

Vít Rakušan, předseda hnutí STAN

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN