Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Rakušan: Sněmovna by měla odvolat soudruha Filipa z vedení a distancovat se od jeho slov

Rakušan: Sněmovna by měla odvolat soudruha Filipa z vedení a distancovat se od jeho slov

18. 5. 2020

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan vyzývá předsedy všech parlamentních stran, včetně hnutí ANO, ČSSD a SPD, aby se připojili k návrhu odvolat předsedu KSČM Vojtěcha Filipa z funkce místopředsedy Poslanecké sněmovny. Zároveň STAN navrhuje usnesení, kterým by se Sněmovna distancovala od jeho výroků. Vojtěch Filip v rozhovoru pro ruský armádní web vychválil Ruskou federaci, mluvil o negativním vlivu Evropské unie a USA a některé pražské politiky označil za „fašizující“.

Rakušan: Sněmovna by měla odvolat soudruha Filipa z vedení a distancovat se od jeho slov

Rakušan: Sněmovna by měla odvolat soudruha Filipa z vedení a distancovat se od jeho slov

„České komunisty čeká další sněm a Vojtěch Filip se cítí ohrožený. Proto chce ukázat všem soudruhům, že jeho láska k Moskvě přetrvává. On je ale stále bohužel místopředsedou sněmovny, jedním z nejvyšších ústavních činitelů, který má v zahraničí reprezentovat zájmy občanů této země,“ upozorňuje předseda hnutí STAN.

Předseda Vít Rakušan se proto obrátil na předsedy ostatních parlamentních stran, po kterých žádá, aby si uvědomili závažnost celé situace a podpořili návrh na odvolání Vojtěcha Filipa z vedení Poslanecké sněmovny.

„Svým vyjádřením překročil únosnou mez. Zpochybňování zásluh českých legionářů o samostatný stát, oslava totalitního komunistického režimu a tvrzení o tom, že česká společnost je prolezlá fašizmem, zkrátka nelze tolerovat. Slova z úst místopředsedy sněmovny v zahraničí rezonují a mohou výrazně ovlivnit zahraniční politiku. Ta musí být jednotná a nemůže ji paralelně utvářet soudruh, který by nás nejradši zaprodal Moskvě, stejně jako svoji důstojnost. Sněmovna se od těchto rudých postojů musí okamžitě distancovat,“ dodává Rakušan.

Předseda Vít Rakušan zároveň navrhne usnesení, ve kterém se Poslanecká sněmovna distancuje od nedůstojných vyjádření a postojů svého místopředsedy Vojtěcha Filipa. Podporu takového usnesení potvrdil v nedělních Otázkách Václava Moravce předseda vládní ČSSD Jan Hamáček.

Návrh usnesení:

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
1.           se distancuje od slov místopředsedy Poslanecké sněmovny Vojtěcha Filipa, která pronesl pro ruský armádní web Krasnaja zvezda na téma československých legionářů a fašizace české politiky.
2.           deklaruje, že slova místopředsedy Vojtěcha Filipa v žádném případě nereprezentují stanovisko Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.
3.           vyzývá místopředsedu Vojtěcha Filipa, aby jako ústavní činitel při veřejných prohlášeních reprezentoval Českou republiku a její oficiální směr zahraniční politiky.
4.           si váží boje československých legionářů během první světové války, kteří se svou odvahou a odhodláním zásadně přičinili o vznik samostatného, svobodného a demokratického Československa.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN