Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Rakušan: Rodičovský příspěvek musí být jen začátek širší podpory rodin s dětmi

Rakušan: Rodičovský příspěvek musí být jen začátek širší podpory rodin s dětmi

6. 11. 2019

Zvedl jsem ruku pro navýšení rodičovského příspěvku o 80 tisíc korun.

Rakušan: Rodičovský příspěvek musí být jen začátek širší podpory rodin s dětmi

Rakušan: Rodičovský příspěvek musí být jen začátek širší podpory rodin s dětmi

Důvod je jednoduchý: rodičovský příspěvek se nezvyšoval více než 10 let, zatímco mzdy i ceny výrazně rostly. Při nejčastějším, tříletém čerpání je příspěvek daleko nižší než minimální mzda.

Jedná se o jednoduchý nástroj, kterým podpoříme mladé rodiny a můžeme jim pomoci zbavit se strachu z toho, že s narozením dítěte přijdou náklady, které budou převyšovat jejich příjem.

Považujeme za úspěch, že vláda podlehla opozičnímu tlaku a zavedla navýšení rodičovského příspěvku nejen pro ty, kterým se děti narodí po 1. lednu 2020, ale pro všechny rodiče s dětmi do 4 let, kteří budou příspěvek k lednu ještě pobírat.

Tímto jednorázovým navýšením příspěvku ale nekončí naše snažení o podporu mladých rodin s dětmi. Budeme i nadále usilovat o motivaci firem k podpoře zkrácených pracovních úvazků, zajistit jim dostatečné množství míst ve školkách či aktivněji bojovat nedostupností vlastního bydlení.

Stále hovoříme, že se u nás rodí stále méně a méně dětí, což se v budoucnu může odrazit negativně nejen na ekonomice ale také na systému správy naší země. Je čas se na zaměřit na hledání efektivních nástrojů na podporu rodinné politiky.

Autor: Vít Rakušan, předseda hnutí STAN