Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Rakušan: Občanka i řidičák v telefonu. S ministrem Bartošem pracujeme na zavedení eDokladovky

Rakušan: Občanka i řidičák v telefonu. S ministrem Bartošem pracujeme na zavedení eDokladovky

17. 4. 2023

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) spolu s ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem (Piráti) předložili společný návrh na úpravu zákona, který bude dalším krokem k digitalizaci veřejného sektoru. Návrh umožní lidem získat digitální stejnopis průkazu – tzv. eDokladovku. Ta bude sloužit jako adekvátní náhrada fyzického průkazu v případě, že ho člověk nebude mít u sebe, tj. bude možné ji použít například k prokázání totožnosti či jiné skutečnosti, a to skrze mobilní aplikaci nebo portál veřejné správy. Jedná se zároveň o krok směřující k naplnění bodu Programového prohlášení vlády. Návrh zákona byl dnes vložen do meziresortního připomínkového řízení.

Rakušan: Občanka i řidičák v telefonu. S ministrem Bartošem pracujeme na zavedení eDokladovky

Rakušan: Občanka i řidičák v telefonu. S ministrem Bartošem pracujeme na zavedení eDokladovky

Návrh neruší fyzické průkazy ani nenařizuje povinnost zřízení eDokladovky. Občané se budou moci dobrovolně rozhodnout, zdali si elektronický doklad zřídí a budou ho používat. Zájemci o eDokladovku pouze požádají o převedení svých existujících dokladů do jejich digitální verze a budou se s nimi moci prezenčně prokazovat.

„Jednoduchá aplikace, kterou si budou moci občané stáhnout do mobilu a prokazovat se s ní, nahradí v první fázi občanský a řidičský průkaz. Kdo bude chtít, může samozřejmě dál nosit doklady „postaru“ v peněžence. Věřím, že projekt eDokladovka ocení hlavně lidé, kteří už dnes mají v mobilu platební kartu nebo průkazky na MHD. Tohle je další krok, kterým posuneme proces digitalizace zase o kus dopředu,” dodal ministr vnitra a předseda hnutí STAN Vít Rakušan.