Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Rakušan: Handl s bezpečností naší země je nepřípustný. Pokud se informace potvrdí, nesmí tu taková vláda zůstat

Rakušan: Handl s bezpečností naší země je nepřípustný. Pokud se informace potvrdí, nesmí tu taková vláda zůstat

4. 5. 2021

Podle slov předsedy hnutí STAN Víta Rakušana by mělo dojít k okamžitému svolání všech příslušných sněmovních výborů. Vicepremiér Hamáček musí vysvětlit informace o údajné cestě do Moskvy, které se objevily v mediálním prostoru. V případě, že dojde k jejich potvrzení, mělo by dojít k jeho rezignaci. Znovu také připomněl důležitost kroku, kterým by došlo k rozpuštění Sněmovny. Lidé by si pak mohli zvolit takové zástupce, kteří hájí bezpečnost České republiky. Upozornil také na pochybení v případě zajištění testovacích sad pro školy, jejichž zásoby jsou aktuálně nedostatečné. Školy jsou tak odkázané na vlastní jednání. Ambicí zástupců hnutí STAN bude také zařadit jako první bod na páteční jednání Sněmovny tisk, týkající se mimořádného příspěvku pro rodiče samoživitele, jednu z nejohroženějších skupin obyvatel, jež byla zasažena koronavirovou krizí.

Rakušan: Handl s bezpečností naší země je nepřípustný. Pokud se informace potvrdí, nesmí tu taková vláda zůstat

Rakušan: Handl s bezpečností naší země je nepřípustný. Pokud se informace potvrdí, nesmí tu taková vláda zůstat

„Kupení jednotlivých informací, které jsme postupně dostávali jako členové bezpečnostního výboru nejsou úplně jednoduché na vysvětlení. Proto chceme, aby se okamžitě svolaly příslušné výbory a komise a na uzavřeném jednání zjistili od všech aktérů na veškeré dostupné informace, jež jsou za údajnou cestou ministra vnitra do Ruska. Jako předseda pro kontrolu vojenského zpravodajství už jsem zinicioval schůzi za účasti ředitele této služby generála Berouna. Odmítáme jakékoliv kšeftování s bezpečností našich občanů. Pokud se potvrdí tento pokus o handl vyměnit utajení dvou mrtvých občanů kvůli akci ruských agentů, za získání stále neschválené vakcíny Sputnik V, pak to považuji za neuvěřitelné. Od začátku nám zastírací manévry pro cestu do Ruska přišly nedůvěryhodné, ale respektovali jsme, že se jedná o živý případ. Očekávali jsme, že se ministr Hamáček na některém z výboru k vysvětlení své cestě vrátí, ale netušili jsme, že to bude pod takovým tlakem médií,” okomentoval aktuální situaci předseda Vít Rakušan a dodal, že doufá aby se v zájmu všech obvinění nepotvrdila. 

Podle Rakušana pokračuje vláda v nesystémovém jednání i při zajišťování testovacích sad pro školy. V současné chvíli jejich zásoby dochází a vláda nebyla schopna vysoutěžit dopředu jejich naskladnění. 

„Není možné nechávat na zřizovatelých školy, aby si zajišťovali testovací sady samy. Je to jen další úkol, který vláda znovu nezvládla. Vyzýváme, aby byly ve školách používány pouze tzv. neinvazivní PCR testy, jejichž úspěšnost v detekování nákazy je daleko výraznější, než mají dosavadní antigenní testy. Pro děti jsou takové testy v používání jednodušší a ve svém důsledku mnohem přesnější. Upozorňujeme také vládu, aby svými kroky nediskriminovala oblast kultury a zajistila jim stejné podmínky, jako mají například organizátoři fotbalových utkání. Chceme, aby mělo rozvolňování systém a nebylo chaotické. Navrhovali jsme systém tzv. vlnového rozvolnění, které vychází z diskuzí s odborníky. Dejme lidem konečně jistotu,” poznamenal Rakušan. 

Hnutí STAN bude také dále prosazovat zařazení bodu, týkající se mimořádného příspěvku rodičům samoživitelům, nejspíše na pořad pátečního jednání Sněmovny. 

Kovářová: Nová podoba stavebního zákona musí významně zkrátit a zjednodušit stavební řízení, ne ho komplikovat

Hnutí STAN bude s dalšími opozičními demokratickými stranami na jednání Sněmovny obhajovat společný komplexní návrh k novému stavebnímu zákonu. Ten počítá se zrychlením a zjednodušením stavebního řízení. Úpravy z dílny Pirátů, ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN kladou velký důraz na digitalizaci a zefektivnění samotného procesu. Pozměňovací návrh také upravuje zachování větších pravomocí samosprávám, které jsou dostatečně blízko lidem. Vládní novela zákona oproti tomu upřednostňuje centralizaci stavebních úřadů. Poslankyně Věra Kovářová se také ohradila proti slovům ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové, že by zástupci STAN nechtěli nový stavební zákon. Snahou opozičních poslanců je ovšem opravit chyby, způsobené ve vládní předloze. 

„Novela zákona stavebního zákona jde do třetího čtení. Naší prioritou je změnit podobu zákona tak, aby se zrychlilo a zjednodušilo stavební řízení. Odmítáme centralizaci stavebních úřadů, nechceme tedy, aby vláda zrušila 400 stavebních úřadů, a tím tak vzdálila tuto službu občanům. Hrozí tím zánik kvalifikovaných míst v menších obcích a městech. Kompetence a pravomoci by i dále měly zůstat v kompetenci jednotlivých samospráv. Ministerstvu také chybí jakákoliv rešerše budov, nemají připraveno, jaké úřady by zrušily, ani kam by se úředníci přesouvali. Pokud vláda přijde s plánem, musí mít dostatečně zpracované podklady, jak to zrealizovat. Je proto nepřijatelné, aby nás jedno razítko, jak tvrdí paní ministryně, stálo náš státní rozpočet 24 miliard. Chceme, aby nový zákon měl společenský konsenzus, není proto možné, aby proti němu byli obce, kraje nebo odborníci. Profit z toho tedy zbývá jen developerům,” vysvětlila k zákonu postoj hnutí STAN poslankyně Věra Kovářová. 

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN