Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Proti parazitování na značce se budeme bránit ústavní stížností

Proti parazitování na značce se budeme bránit ústavní stížností

7. 9. 2018

S verdiktem soudu, který nezakázal pražskému hnutí Pro Prahu používat pro nadcházející komunální volby název „Starostové pro Prahu“ se neztotožňujeme a budeme se bránit ústavní stížností.

Proti parazitování na značce se budeme bránit ústavní stížností

Proti parazitování na značce se budeme bránit ústavní stížností

V tomto případě nejde jen o využití slova „starostové“, na které si samozřejmě nedělá hnutí „Starostové a nezávislí“ výhradní nárok, ale o úmyslné vytvoření názvu tak, aby vyvolával dojem, že jde o pražskou odnož našeho hnutí.

„Hnutí Pro Prahu využilo situace, kdy jsme v Praze navázali spolupráci s dalšími demokratickými stranami na politickém středu a zcela neeticky použilo název „Starostové“ pro svou kandidátku. Dodnes bylo toto tabu na stejné názvy kandidátek otázkou morálky a charakteru samotných kandidátů. Kandidáti hnutí Pro Prahu ukázali, že jim tyto vlastnosti nejsou blízké, a proto je třeba tento problém začít řešit, abychom tomu do budoucna předcházeli,“ řekl předseda pražské organizace Petr Hlubuček.

Nadále proto považujeme název „Starostové pro Prahu“ za záměrné matení voličů a za parazitování na léty zavedené politické značce. O to víc, že hnutí „Pro Prahu“ si až dosud nikdy neregistrovalo název se slovem „starostové“.

„Značka není pouze název a logo, ale i identita hnutí, která má zásadní význam pro odlišení vlastní práce od práce svých konkurentů. Parazitováním na dlouhodobě budované celostátní značce zneužívají každodenního úsilí našich starostů v čele obcí a důvěry občanů v jejich odvedenou práci,“ dodal předseda hnutí Petr Gazdík.

V duchu této logiky by totiž bylo možné v příštích volbách klidně použít parazitující názvy kandidátních listin, jako např. „Občanští demokraté pro Prahu“, „ODS za Vysočinu krásnější“ či „ANO 2021“, aniž by volební subjekt měl cokoliv společného s ODS nebo s ANO.

Ústavní žalobou tedy nechráníme jen svoji značku, ale i ostatní zavedené politické značky, a především se snažíme tímto krokem zabránit záměrnému matení voličů.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN