23. 4. 2025
Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Prosazujeme dětský certifikát, který zajistí lepší ochranu dětí. Reforma dávkového systému míří do finále
Prosazujeme dětský certifikát, který zajistí lepší ochranu dětí. Reforma dávkového systému míří do finále
25. 3. 2025
Poslaneckou sněmovnu čeká tento týden trojice mimořádných schůzí, na jejichž plénu se otevře hned několik zásadních legislativních návrhů, a to především v oblasti veřejné správy a sociální politiky. Stále častější meziobecní spolupráci podpoří novela zákona o obcích, která prostřednictvím institutu společenství obcí mj. zefektivní veřejnou správu. Poslanci se ve třetím čtení budou věnovat klíčové reformě systému sociálních dávek, která sloučí přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení do jediné dávky státní sociální pomoci tzv. superdávky. Na programu je i zavedení tzv. dětského certifikátu, který má lépe chránit děti před rizikovými osobami, tj. těmi, u nichž existuje riziko ohrožení dětí při přímém a pravidelném kontaktu.

Prosazujeme dětský certifikát, který zajistí lepší ochranu dětí. Reforma dávkového systému míří do finále
Zákon o obcích čeká další novelizace, která výrazně rozšiřuje možnosti spolupráce mezi obcemi. Společenství obcí budou moci po dohodě převzít některé agendy veřejné správy – například zřídit společnou obecní policii, poskytovat služby CzechPOINTu nebo společně plánovat veřejnou dopravu. „Institut společenství obcí funguje v Česku už přes rok. Za tuto dobu jich vzniklo 24 a další každý měsíc přibývají. Ukazuje se, že je to funkční a dobrovolná cesta obcí k tomu, aby si mohly navzájem pomáhat a poskytovat kvalitnější služby svým občanům. Změny, které novela přináší, ostatně vznikly z iniciativy již existujících společenství - tedy odspodu. Je to pro nás zpětná vazba, že obce dobře vědí, co jejich obyvatelé potřebují. Chceme jim umožnit spolupracovat chytřeji a efektivněji a tento zákon jim to umožní,“ shrnula 1. místopředsedkyně Poslanecké sněmovny a poslankyně Starostů Věra Kovářová.
Poslanci se budou v tomto týdnu věnovat také další ze stěžejních reforem, kterou stávající koalice deklarovala v programovém prohlášení vlády, tedy reformou dávkového systému, která míří do třetího čtení. „Změna systému sociálních dávek je po desítkách let naprosto nezbytná. Sloučením dávek se nejen výrazně zjednoduší celý proces jejich administrace, ale zároveň se nastaví spravedlivější a srozumitelnější pravidla pro jejich přiznávání. Jsem ráda, že se do finální podoby novely podařilo prosadit i naše pozměňovací návrhy. Ty lépe reflektují situaci ohrožených skupin obyvatel, jako jsou osaměle žijící senioři nebo samoživitelky,“ uvedla místopředsedkyně výboru pro sociální politiku a poslankyně Starostů Pavla Pivoňka Vaňková.
Na plénu zákonodárci projednají i novelu zákona o sociálních službách, v rámci kterého Starostové předkládají dva pozměňovací návrhy. Ten, za kterým stojí poslankyně Pivoňka Vaňková, zpřístupní některé sociální služby rodinám s ohroženými dětmi nebo přímo těmto dětem, pokud si je nemohou dovolit kvůli nízkým příjmům. Jedná se například o terénní a ambulantní odlehčovací služby, pečovatelskou službu nebo denní stacionář. Vedle toho místopředsedkyně Sněmovny Kovářová představila pozměňovací návrh, který umožní v mimořádných případech přenést rodičovskou péči na jinou blízkou osobu: „Když do rodiny zasáhne tragédie, stát musí umět nabídnout pomoc. Tento návrh dává možnost, aby péči o dítě do tří let mohl převzít například prarodič nebo jiná důvěryhodná osoba, a rodič tak mohl zabezpečit rodinu po ekonomické stránce. Doba péče se blízké osobě započítá do důchodu, tedy bude jí náležet fiktivní vyměřovací základ ve výši průměrné mzdy.“ Cílem návrhu je pomoci rodinám, které se ocitly v těžké životní situaci, například po úmrtí jednoho z rodičů nebo při dlouhodobé nemoci, jež znemožňuje péči o dítě.
Poslanci budou v tomto týdnu projednávat také zavedení tzv. dětského certifikátu, který nahradí při práci s dětmi klasický výpis z trestního rejstříku. Ve hře jsou v současnosti dva návrhy týkající se doby záznamu – ten, pod který se podepsala skupina poslanců v čele s poslankyní Starostů Barborou Urbanovou, počítá s doživotním zápisem v evidenci. Oponentní návrh tuto dobu významně zkracuje. „Naše řešení je jediné funkční tak, aby pachatelé vážného násilí včetně toho velmi mírně trestaného, což je třeba znásilnění, už nemohli pracovat s dětmi a my tak byli schopni zajistit jejich bezpečí. To se mi nezdá populistické, to se mi zdá normální,” popsala Urbanová.
Autor: Sára Beránková