Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Prosadili jsme novelu tzv. mediálního zákona, která přispěje k větší nezávislosti veřejnoprávních médií

Prosadili jsme novelu tzv. mediálního zákona, která přispěje k větší nezávislosti veřejnoprávních médií

17. 5. 2023

Poslanci dnes schválili novelu zákona o České televizi a Českém rozhlase, jejímž cílem je minimalizovat politický vliv na veřejnoprávní média. Nově se rozdělí volba členů mediálních rad mezi obě komory Parlamentu. Navýší se i počet členů Rady ČT. Novela zákona také zahrnuje zrušení možnosti odvolat rady obou institucí dvojím neschválením výročních zpráv. Projednání novely tzv. mediálního zákona předcházely ve Sněmovně několikaměsíční opoziční obstrukce se snahou vládní návrh shodit či odsunout jeho platnost. Koalice nyní připravuje i velkou mediální novelu, která bude řešit například financování veřejnoprávních médií.

Prosadili jsme novelu tzv. mediálního zákona, která přispěje k větší nezávislosti veřejnoprávních médií

Prosadili jsme novelu tzv. mediálního zákona, která přispěje k větší nezávislosti veřejnoprávních médií

„Po maratonu opozičních obstrukcí jsme dnes konečně dotáhli tzv. malou mediální novelu. Poslanecká sněmovna v ní přenechává volbu jedné třetiny radních do Rady České televize a Českého rozhlasu kolegům v Senátu, čímž bychom do budoucna měli výrazně posílit stabilitu obou těchto médií veřejné služby. Vzápětí nás čeká druhý zásadní úkol - nastavit trvale udržitelné financování ČT a ČRo jako druhou nezbytnou podmínku jejich dlouhodobé nezavilosti na aktuální vládní většině. Jdeme dobrým směrem, ale u cíle zdaleka nejsme,“ okomentoval místopředseda hnutí STAN a člen volebního výboru Jan Lacina

„Nově dochází k navýšení počtu členů Rady ČT o 3 na 18, z nichž třetinu budou volit senátoři. U Rady ČRo k navýšení počtu členů nedochází, avšak na základě stejného modelu bude třetina radních volena Senátem,“ upřesnil detaily způsobu volby radních předseda Stálé komise pro sdělovací prostředky senátor David Smoljak (STAN) a zároveň doplnil, že jednotliví členové rad budou za výkon své funkce odpovědní té komoře Parlamentu, která je zvolila. „Dosavadní stav umožňoval, aby složení a činnost mediálních rad měla pod svou kontrolou většina v Poslanecké sněmovně. Ta mohla i celou radu, na základě politického rozhodnutí, kdykoli odvolat. Změna, kterou dnes Sněmovna odhlasovala, je v tomto ohledu krok správným směrem. Mohl být odvážnější, ale jak říká klasik: Když už neprší, tak aspoň že kape,” uvedl senátor Smoljak.

Nově dojde i ke zpřesnění podmínek, podle kterých mohou právnické osoby nominovat své kandidáty do mediálních rad. Nyní bude možné kandidáty navrhovat pouze za předpokladu, že navrhující právnická osoba funguje minimálně 10 let. Toto opatření zamezí účelovému zakládání spolků či organizací.

Návrh zákona rovněž ruší možnost odvolat Radu ČT nebo Radu ČRo na základě dvojího neschválení výročních zpráv veřejnoprávních institucí. „Tato změna v zákoně znamená pojistku, abychom se nevydali polskou či maďarskou cestou“, uzavřel výčet změn Jan Lacina. 

Autor: Sára Beránková