Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Prosadili jsme korespondenční volbu. Češi žijící v zahraničí budou mít volbu dostupnější

Prosadili jsme korespondenční volbu. Češi žijící v zahraničí budou mít volbu dostupnější

21. 6. 2024

Sněmovna dnes schválila dlouho projednávaný poslanecký návrh na zavedení korespondenční volby pro české občany žijící v zahraničí. Společně s ní poslanci prosadili také pozměňovací návrhy, které vychází z několika jednání s opozicí. Navržené úpravy rozšíří distribuci hlasů mezi kraji, zjednoduší občanům administrativu s ní spojenou a upřesní některé nejasnosti. Podle návrhu budou moci Češi žijící v zahraničí poprvé hlasovat poštou již v příštích řádných volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2025.

Prosadili jsme korespondenční volbu. Češi žijící v zahraničí budou mít volbu dostupnější

Prosadili jsme korespondenční volbu. Češi žijící v zahraničí budou mít volbu dostupnější

Mám ohromnou radost. I přes obstrukce opozice, které mnohdy trvaly i déle, než kolik času zabere mnohým krajanům žijícím v zahraničí cesta na zastupitelský úřad, jsme schválili korespondenční volbu. Jsme zase o krok blíž k tomu ušetřit voličům v zahraničí cestu i čas a dát usnadnit jim vykonat práv, které je jejich základní. Chci ale ocenit, že část opozice se – přes své výhrady ke korespondenční volbě – zapojila formou pozměňovacích návrhů k námi předloženému návrhu zákona,” uvedl předseda Starostů a hlavní předkladatel zákona Vít Rakušan. 

Korespondenční volba bude zavedena pro volby do Poslanecké sněmovny, při volbě prezidenta republiky a ve volbách do Evropského parlamentu. Prvně by se tak korespondenčně mohlo volit už v roce 2025. Stát bude na principu dvou obálek - doručovací a úřední - tak, aby zůstal zachován princip tajného hlasování. 

„Legitimita politiků a jejich rozhodování se opírá o volby. O mandát svěřený nám lidmi. Našimi spoluobčany. Zákon o korespondenční volbě je krok, který jde tímto směrem. Je to cesta k ještě většímu zapojení lidí do jednoho z nejdůležitějších rozhodování, které se v demokracii děje. Přitom pokud jde o korespondenční volbu, neobjevujeme Ameriku. Naprostá většina zemí EU korespondenční volbu má. Některé už dlouhá desetiletí, naši nejbližší sousedé, Slováci, 18 let. Nikde to nevedlo k oslabení legitimity voleb. Nikde to nevedlo k podvodům, kterými odpůrci korespondenční volby straší. Vedlo to naopak k vyšší volební účasti. Tedy k vyšší participaci lidí na demokratických procesech. Přestaňme se bát toho, že lidé budou víc chodit k volbám. Toho se žádný politik bát nemá,” dodal předseda Rakušan.