Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Prohlášení Stanislava Polčáka: Odmítám, že odměna měla být za prosazení zákona

Prohlášení Stanislava Polčáka: Odmítám, že odměna měla být za prosazení zákona

24. 3. 2022

Prohlášení Stanislava Polčáka: Odmítám, že odměna měla být za prosazení zákona

Prohlášení Stanislava Polčáka: Odmítám, že odměna měla být za prosazení zákona

Přestože je vztah advokáta a klienta důvěrným vztahem, v němž musí panovat mlčenlivost, s ohledem na zcela zavádějící informace, které se o mém právním zastupování obcí z okolí Vrbětického areálu šíří, a manipulace serveru SeznamZprávy zveřejňuji po souhlasu starostů dotčených obcí některé informace o právních službách, které jsem obcím spolu se svými kolegy poskytoval a nadále poskytuji. 
 
Uvádím, že má práce advokáta spolu s mými kolegy pro obce zahrnuje tři základní oblasti právních služeb – právního poradenství

  • ve věci náhrady škody a odškodnění (zadostiučinění) v důsledku výbuchu areálu muničních skladů, 
  • administrace veřejných zakázek v souvislosti s užitím prostředků vyplacených obcím,
  • právní poradenství občanům, kteří na odškodnění nedosáhnou z důvodů vymezení zákonných podmínek kritérií nároku. 

 
Tento rozsah je vymezen ve smlouvách, které byly většinou obcí schváleny. V žádném případě nejde o provizi za prosazení zákona, jak je z uvedeného zřejmé a jak jsem webu SeznamZprávy písemně uvedl. Jasně jsem zdůraznil jak redaktorovi Vojtěchu Blažkovi, tak i později v prohlášení na sociálních sítích, že šlo o náročnou advokátní práci, která trvala řadu měsíců a ještě dále pokračuje. 
 
V současné době stále vyřizujeme žádosti desítek občanů, kteří se obracejí s žádostí o pomoc, neboť na ně zákon nepamatuje. Obce jim již v minulosti rozeslaly informace, u koho jim uhradily právní zastoupení. 
 
Dané skutečnosti lze jednoznačně doložit. O přezkum toho, že jsem postupoval eticky a v souladu se zákonem, požádám Advokátní komoru.
 
S ohledem na tlak, kterému jsou vystaveni kolegové starostové z dotčených obcí, jsem se rozhodl od uzavřených smluv odstoupit, obce jimi tedy nebudou dále vázány. Po pečlivém zvážení všech okolností jsem se také rozhodl rezignovat na funkci místopředsedy hnutí STAN. Jsem si totiž vědom, že nepravdivá teze – provize za zákon – velmi poškozuje naše hnutí, jehož dobré jméno a práce mých kolegů mi vždycky ležela nejvíc na mysli. 

 

 
Stanislav Polčák