Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Požadujeme vznik komise pro kontrolu nakládání s citlivými daty v projektu Chytré karantény

Požadujeme vznik komise pro kontrolu nakládání s citlivými daty v projektu Chytré karantény

3. 4. 2020

Vláda v pondělí spustila pilotní projekt tzv. chytré karantény. V praxi jde o možnost pomocí dat od mobilních operátorů nebo z platebních karet lépe vyhledat kontakty nakaženého koronavirem, čímž by se mělo snížit riziko dalšího masivního šíření. Hnutí STAN s tímto záměrem souhlasí, nicméně apeluje na potřebu kontroly nad nakládáním s osobními údaji. Po dohodě s dalšími opozičními stranami navrhne vznik dočasné sněmovní komise, která bude mít nad projektem chytré karantény dohled.

Požadujeme vznik komise pro kontrolu nakládání s citlivými daty v projektu Chytré karantény

Požadujeme vznik komise pro kontrolu nakládání s citlivými daty v projektu Chytré karantény

„Projekt chytré karantény je vhodným nástrojem, jak snížit riziko plošného nakažení koronavirem. S tímto záměrem vlády souhlasíme, ale jako opozice nemůžeme rezignovat na dozorování, zda exekutiva nevyužije současného stavu ve svůj prospěch. Celý projekt pracuje s velmi citlivými daty českých občanů a kontrola je nutná. A to nejen politická, ale také dohled z řad odborníků,“ říká předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Hnutí STAN spolu s dalšími opozičními stranami proto navrhne zřízení Dočasné komise pro dohled nad využíváním dat od mobilních operátorů, z platebních karet a dalších citlivých údajů v souvislosti se zavedením tzv. chytré karanténykterá by měla fungovat přibližně do srpna příštího roku.
Dočasná komise umožňuje zapojení nejen poslanců, ale také nominanty poslaneckých klubů z řad externích odborníků.

Cílem komise bude získat odpovědi na otázky:
1. Jak přesně bude docházet k trasování? Jaká mobilní data a údaje z platebních karet budou využita?
2. Jak bude s těmito daty nakládáno, kde budou uchovávána, kdo k nim bude mít přístup, kdy a za jakých podmínek dojde k jejich skartaci?
3. V jaké formě získá příslušný orgán data od mobilního operátora a z banky? Jaká rizika mohou nastat při přenosu těchto dat?

„Jsem připraven toto téma otevřít již na jednání sněmovny v příštím týdnu. O tom, jak moc je tento dozorový orgán potřeba, jsem přesvědčil i kolegy z dalších opozičních stran, kteří záměr podporují,“ dodává Rakušan.

Komise by měla mít devět členů a každá sněmovní strana by měla mít vlastního zástupce.

Více ve videovyjádření Víta Rakušana na tomto odkazu.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN