Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Poslední dopis prezidentovi Zemanovi

Poslední dopis prezidentovi Zemanovi

30. 12. 2022

Místopředseda a poslanec hnutí STAN Jan Lacina dnes prezidentu Zemanovi odeslal se senátorem Jiřím Růžičkou již čtvrtý a poslední dopis vracející se k přístupu prezidenta k plošným kontrolám všech příchozích návštěvníků Pražského hradu. Dopis navazuje na výzvy, které oba představitelé prezidentu republiky poslali už v minulých letech.

Poslední dopis prezidentovi Zemanovi

Poslední dopis prezidentovi Zemanovi

Celé znění dopisu: 

K rukám: Ing. Miloš Zeman, prezident České republiky

Kancelář prezidenta republiky

Hrad I. nádvoří č. p. 1
119 08 Praha 1, Hradčany
 

V Praze, 30. prosince 2022


Pane prezidente!

„Jen idiot nemění své názory," zní jeden z vašich nejznámějších politických bonmotů, kterými už přes tři dekády zásobujete tuzemský politický prostor a kterým se vy sám až nečekaně často řídíte. 

Nezastíráme, že nás překvapilo, když jste krátce před koncem své politické dráhy zcela obrátil v názoru na Ruskou federaci. Ta letos, po první dílčí invazi z roku 2014, nesmyslně napadla celé území svrchovaného státu Ukrajina a vyvolala tak brutální válečný konflikt, který Evropa nezažila nejméně tři desetiletí. Je nám jasné, že to pro vás muselo být těžké rozhodnutí. Vždyť jste pro sebe do té chvíle s Ruskem navzájem tolik vykonali!

Letos jste také zcela obrátil v názoru na zatarasení areálu Pražského hradu a voláte po jeho otevření. Cítíme potřebu veřejnosti připomenout, že zátarasy a kontroly se na Hradě objevily jako vaše nijak neskrývaná pomsta vůči české veřejnosti za recesistickou akci umělecké skupiny Ztohoven. Musíme přiznat, že je to pro nás velké překvapení, vezmeme-li v úvahu, že si zátarasy a kontroly vaše kancelář sama v roce 2016 objednala a v dalších letech je velmi sveřepě obhajovala.

U nás to bylo naopak: přišli jsme totiž stejně jako naši spoluobčani v době klidu a míru v Evropě o oblíbenou cestu ze Střešovic, Břevnova, Bubenče či Dejvic na Malou Stranu a zpět. Napsali jsme vám proto otevřený dopis poslední den roku 2018, 2020 a 2021. Dnes vám píšeme naposledy.

Pevně věříme, že ozbrojený konflikt na Ukrajině v dohledné době skončí, bezpečnostní situace v Evropě se ustálí a odpudivé opevnění areálu Pražského hradu zmizí. Bude to ale bez vás. Na vás se bude vzpomínat jako na prezidenta, který se ostudně lísal k nedemokratickým režimům v Rusku a v Číně, zabarikádoval se na Pražském hradě a závěr svého prezidentství dožíval odtržen od života běžných lidí této krásné země na zámku v Lánech.

Jiří Růžička
senátor a občan Prahy 6

Jan Lacina
poslanec a občan Prahy 6