Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Posílení energetické bezpečnosti, pomoc obětem násilí i rušení zbytečných zákonů. To jsou výsledky prvního poločasu naší vlády

Posílení energetické bezpečnosti, pomoc obětem násilí i rušení zbytečných zákonů. To jsou výsledky prvního poločasu naší vlády

18. 12. 2023

Během dvou let naší vlády se podařilo vrátit Česku respekt ve světě. A to jak zvládnutým předsednictvím Radě EU, tak přístupem k ruské agresi a následné uprchlické vlně z Ukrajiny. Daří se ale i na domácí scéně. Ať už jde o zásadní posílení energetické nezávislosti, zpomalování zadlužování, rušení zbytečných zákonů, ochranu oznamovatelů protiprávního nebo regulaci prodeje škodlivých produktů dětem. Fotbalovou terminologií se i přes obtížné podmínky na hřišti daří plnit cíle. Do druhého poločasu se ale musíme poučit z nedostatků, které se ve hře objevily.

Posílení energetické bezpečnosti, pomoc obětem násilí i rušení zbytečných zákonů. To jsou výsledky prvního poločasu naší vlády

Posílení energetické bezpečnosti, pomoc obětem násilí i rušení zbytečných zákonů. To jsou výsledky prvního poločasu naší vlády

Podívejte se na výběr z úspěchů naší vlády:

Před rokem a půl se Češi spojili a podali pomocnou ruku statisícům lidí prchajících před ruskou agresí. Česko díky tomu získalo respekt ve světě. A teď i peníze do rozpočtu navíc – z daní, které u nás Ukrajinci platí. I to je výsledek toho, co jsme za dva roky dokázali. Děkujeme všem, kdo jste se do pomoci zapojili. Bez vás bychom to nezvládli.

Pomáháme lidem dostat se z dluhových pastí. V nich je asi 400 tisíc Čechů. Nemají motivaci legálně pracovat a odvádět daně. Na jejich neštěstí doplácíme všichni. Cestou nejsou další a další penále. Cestou je co nejrychlejší návrat do normálního života. Právě na tom pracujeme.

Záměr nebo neschopnost? Babišova vláda nám předala poloprázdné plynové zásobníky a energetiku závislou na Rusku. Během Putinovy války jsme dělali všechno pro to, abychom se na Rusku stali nezávislými. A podařilo se. Velké díky Jozefu Síkelovi!

Jen gesta nestačí. Proto pomáháme obětem domácího násilí změnou legislativy a nastavením celého systému. „Protože nejohroženější jsou děti, postarali jsme se nejen o to, aby v redefinici znásilnění bylo tzv. znásilnění z podstaty, tedy ochrana pro děti pod 12 let, aby za všechny přečiny sexuální povahy směrem k nim byly odpovídající tresty, protože je to automaticky znásilnění... a toho osmiletého dítěte se už nikdo neptá, jestli to náhodou nechtělo,“ říká naše poslankyně Barbora Urbanová, která v téhle oblasti odvedla velký kus práce.

Koho chleba jíš, toho píseň zpívej? Nechceme, aby veřejnoprávní média zpívala podle toho, kdo je zrovna u moci Proto členy mediálních rad už nebudou volit pouze poslanci.

Evropě jsme to tentokrát neosladili. O to větší respekt jsme si ale získali. Úspěšné předsednictví vrátilo Česko zpátky do středu Evropy.

30 tisíc korun. Tolik může ročně ušetřit domácnost na platbách za elektřinu díky vlastní fotovoltaické elektrárně. Usnadnili jsme jejich umístnění na střechy rodinných i bytových domů. Lidé tak uspoří i při běžných činnostech jako je svícení, sledování televize nebo vaření kávy.

Komu "poděkovat" za růst cen energií? Andreji Babišovi a Karlu Havlíčkovi. Jejich oblíbený index dokládá, že za jejich vlády vzrostla cena elektřiny o 2,50 Kč za kWh, cena plynu se skoro zdvojnásobila. Za většinu nárůstu cen energií nese zodpovědnost vláda hnutí ANO. Plyn dokonce od jejich konce zlevnil. To jsou jasná čísla.

Co byste dělali, kdyby se vaše domácnost nekontrolovatelně zadlužovala? My jsme přišli s konsolidačním balíčkem. Bez něj by byl deficit o 150 miliard vyšší. Schválená opatření nejsou populární, ale jsou nutná.

Péče o rodinu, nebo budování kariéry? A proč ne oboje? Složité rozhodování jsme usnadnili implementací evropské směrnice, která například umožní zaměstnancům pečujícím o někoho blízkého, aby mohli žádat o kratší pracovní dobu. Dobrá práce naší poslankyně Pavly Pivoňky Vaňkové!

Udělali jsme průvan v byrokracii. Na návrh Víta Rakušana jsme zrušili 10 tisíc zbytečných a zastaralých zákonů a vyhlášek. Stát nemá učitelkám nařizovat žít v celibátu ani chtít poplatky z "nadměrných přírůstků majetku".

Chtějí být cool a přitom si budují závislost. Nikotinové sáčky, kratom, energetické nápoje. To teď je na školách hit. Prosazujeme regulaci prodeje těchto škodlivých produktů dětem.

Podařilo se prosadit ochranu oznamovatelů protiprávního jednání! Za odvetu v podobě propuštění, snížení mzdy nebo přeložení na jiné místo bude zaměstnavatelům hrozit milionová pokuta. Pokutováno bude ale i vědomě nepravdivé oznámení.