Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Polčák: Zpřísnění zbraňové legislativy se nesmí zvrhnout v nesmyslnou šikanu

Polčák: Zpřísnění zbraňové legislativy se nesmí zvrhnout v nesmyslnou šikanu

2. 12. 2015

Evropská komise v reakci na listopadový útok teroristů v Paříži předložila návrh změny směrnice o kontrole nabývání a držení zbraní, který počítá s velmi restriktivními opatřeními, jež citelně dopadnou na určité kategorie zbraní a jejich držitelů. Europoslanec Stanislav Polčák (STAN) tuto předlohu v její stávající podobě odmítá.
Polčák: Zpřísnění zbraňové legislativy se nesmí zvrhnout v nesmyslnou šikanu

Polčák: Zpřísnění zbraňové legislativy se nesmí zvrhnout v nesmyslnou šikanu

"Zpřísnění zbraňové regulace sice obecně podporuji, ale současný návrh se Komisi - velmi mírně řečeno - opravdu nepovedl. Snažit se bojovat proti terorismu omezováním legálního držení zbraní bezúhonnými občany je zjevným nesmyslem dokonce i ve světle letošních útoků ve Francii," vysvětluje Polčák.

Teroristé, kteří před necelými třemi týdny zaútočili v Paříži, se ke zbraním nedostali legální cestou. Použity byly zbraně propašované ze zemí mimo EU, v této souvislosti se hovoří o Srbsku. V případě lednového útoku na redakci Charlie Hebdo se pak jednalo o špatně znehodnocené a nelegálně reaktivované zbraně ze Slovenska, konkrétně z army shopu AFG.

"Musíme potírat nelegální obchod se zbraněmi, stejně tak jako pracovat na vytvoření společných pravidel pro znehodnocování zbraní a pro důsledný dohled nad jejich dodržováním, šikana bezúhonných občanů, kterou současná předloha představuje, je ale zcela pomýlená," zdůrazňuje Polčák.

Podle směrnice 2008/51/ES měla Evropská komise vydat společné pokyny
o standardech a technikách znehodnocení, aby bylo zajištěno, že znehodnocené zbraně jsou skutečně nevratně neschopné střelby, dosud se tak ale nestalo. "Také proto je pro mě naprosto nepřijatelné, aby Komise svou dřívější pasivitu nyní kompenzovala předložením nesmyslného drakonického návrhu. Je to příslovečné ode zdi ke zdi a takovýto návrh podle mne nemůže být schválen," uzavírá Polčák.

Jan Bartonička, asistent

Autor: Tiskové STAN