Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Polčák varuje: o miliardy z EU můžeme zase přijít

Polčák varuje: o miliardy z EU můžeme zase přijít

15. 4. 2015

Evropský parlament dnes bude hlasovat o změně víceletého finančního rámce na období 2014-2020, která umožní převedení prostředků ze strukturálních fondů, nevyužitých v roce 2014, do roku 2015. Tato změna přináší řešení svízelné situace těch států, které nestihly předložit své operační programy do konce roku 2014 a o finanční prostředky vyčleněné na rok 2014 by tak dle platných pravidel přišly. Změna víceletého finančního rámce je jedinou cestou, jak pro opozdilce tyto peníze zachránit. V největším skluzu se nachází Česká republika, která dosud nemá schválený ani jeden operační program.
Polčák varuje: o miliardy z EU můžeme zase přijít

Polčák varuje: o miliardy z EU můžeme zase přijít

Bohužel v době, kdy Evropský parlament pomáhá našemu státu zachránit cca 80 mld. korun, o které bychom se jinak svou liknavostí připravili, probublává u nás doma se stále větší intenzitou problém, který může vyústit až ve ztrátu evropských miliard. Řeč je o podezření na předražení zakázky na monitorovací systém ze strany MMR obsažené v závěrech auditu MF. „V reakci na závěry auditu může Evropská komise zahájit vlastní vyšetřování této zakázky a současně rozhodnout o pozastavení všech plateb napříč operačními programy. To by v praxi znamenalo, že v ČR by nebylo možné proplácet z evropských peněz žádné projekty,“ upozorňuje europoslanec Stanislav Polčák (STAN). „Tento problém sice nejde za současným vedením MMR, nicméně právě od něj očekávám iniciování jeho rychlého řešení,“ doplňuje Polčák.

„V současné situaci považuji za nezbytné, aby česká vláda neprodleně zahájila jednání s Evropskou komisí s cílem nalézt takové řešení, které zabrání plošnému ochromení čerpání z evropských fondů. Nejhorším přístupem by byla hra na mrtvého brouka, neboť ta by znamenala pouze oddálení černého scénáře. Ministerstva financí, místního rozvoje a průmyslu a obchodu by měla překlenout vzájemné rozpory a rozdílná stanoviska, nevyčerpávat se zbytečně vzájemnými útoky a obviňováním a dohodnout se neprodleně na společné vyjednávací strategii směrem k Evropské komisi, která povede k minimalizaci hrozících škod,“ uzavírá Polčák.

Marek Hannibal, marek.hannibal@europarl.europa.eu

Autor: Marek Hannibal