Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Polčák: Premiér ohledně dvojí kvality potravin lže. Požaduji jeho omluvu

Polčák: Premiér ohledně dvojí kvality potravin lže. Požaduji jeho omluvu

20. 5. 2019

V novém vydání časopisu Týden premiér Babiš uvádí, že ve věci regulace dvojí kvality potravin byla Česká republika v Radě přehlasována, nicméně v Evropském parlamentu se to dalo zvrátit a vrátit Radě zpět. V případě prvního tvrzení pan premiér jednoznačně lže, v případě druhého už „jen“ nestoudně manipuluje veřejnost. Europoslanec Stanislav Polčák (STAN) proto požaduje jeho veřejnou omluvu.

Polčák: Premiér ohledně dvojí kvality potravin lže. Požaduji jeho omluvu

Polčák: Premiér ohledně dvojí kvality potravin lže. Požaduji jeho omluvu

"Česká republika totiž v Radě nebyla přehlasována, ale naopak pomohla svým hlasem měkčí verzi zákazu dvojí kvality prosadit. To, že to nebylo nevyhnutelné, ukazuje třeba příklad Polska, které se v uvedeném hlasování zdrželo. Česká republika hlasovala aktivně pro a politická odpovědnost jde za ministryní průmyslu a obchodu z hnutí ANO. Pan premiér visegrádskou spoluprací argumentuje často, když jde ale o ochranu našich spotřebitelů, tak to neplatí. Proč asi?

Nestoudnost manipulace v případě druhého Babišova tvrzení spočívá ve skutečnosti, že Evropskému parlamentu vytýká, že dohodu dosaženou na půdě Rady (paradoxně prosazenou i hlasem české vlády) nezvrátil. Přitom Úřad vlády, který spadá přímo pod pana premiéra, českým europoslancům před hlasováním rozeslal doporučení, podle kterého měli na Radě dosažený kompromis podpořit!

Premiérovy lži a manipulace jsou tím neúnosnější, že má tu drzost kritizovat mě a řadu dalších kolegů, kteří se na plénu Evropského parlamentu alespoň pokusili prosadit pozměňovací návrhy, které by dvojí kvality zakázaly zcela a lépe tak ochránily evropské spotřebitele. Bohužel se to nepovedlo a máslo na hlavě má hlavně česká vláda, která svou předchozí podporou měkčího řešení poslancům výrazně zúžila manévrovací prostor při snaze prosadit tvrdší variantu. Premiéra Babiše proto veřejně vyzývám, aby se mně a dalším napadeným kolegům do čtvrtka 23. května 2019 veřejně omluvil za své neinformované bludy, které tak usilovně šíří. Jistě i pan premiér ví, že známé české přísloví říká, že kdo lže, ten krade… a jak to končí, už asi není třeba doplňovat."

Stanislav Polčák

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN