Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Polčák: Musíme chránit peníze evropských daňových poplatníků

Polčák: Musíme chránit peníze evropských daňových poplatníků

12. 12. 2018

Europoslanec Stanislav Polčák ve středu vystoupil na plénu Evropského parlamentu při projednávání střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše. 

Europoslanec Stanislav Polčák (STAN)

Europoslanec Stanislav Polčák (STAN)

"Střet zájmů je jedna z nejzávažnějších systémových vad finančních operací rozpočtu. Tu nelze odstranit jinak než razantním zásahem a lpěním na stanovených pravidlech. Každý běžný občan pochopí, že pokud na jedné straně jedna osoba spolurozhoduje o podobě evropského rozpočtu, pokud může podporovat zemědělské dotace pro velké agrární podniky a zároveň na druhé straně tatáž osoba přijímá finanční profit z těchto velkých agrárních podniků, pak tu něco zásadního nesedí. 

Troufám si tvrdit, že takto obrovský a otevřený střet zájmů u premiéra členského státu dosud EU nepoznala. Nejde o věc sporného výkladu předpisů, jak se snaží namluvit český premiér, ten výklad je jasný. Jeho dnešní výmluva, že naplňuje české zákony. Pokud čerpá evropské dotace, pak musí dodržovat evropská pravidla, ta dopadají na každého, je jedno, zda malého či velkého příjemce dotací. Zpochybnění odborných kvalit právní služby EK, jak činí analýzy české vlády, je zcela neakceptovatelné. 

My poslanci musíme trvat na dodržení stanovených pravidel jejich strážkyní – EK. Jsou to v prvé řadě členské státy, které mají odpovědnost za provádění kontrol. Česká republika v této kontrole však zcela selhává, přestože řada neziskových organizací již dlouho upozorňuje na obrovský střet zájmů českého premiéra. Z důvodu tohoto systémového selhávání musí zakročit Komise.

Ta musí dostat naši plnou podporu a zároveň výzvu, aby postupovala podle stanovených pravidel – padni, komu padni. Musíme ochránit peníze evropských daňových poplatníků. Nevím, jak jim máme vysvětlit, že prostředky kohezních fondů, které mají sloužit odstraňování znevýhodnění a na podporu slabých regionů, končí u miliardáře, který je nespočetně bohatší než např. francouzský či švédský daňový poplatník. Očekávám, že zájmy evropských daňových poplatníků EK ochrání, jen si přeji, aby tato situace nevedla k plošnému zastavení čerpání prostředků v ČR - pro naše obce, města či spolky. 

Český premiér se i na evropskou úroveň snaží přenést svoji českou strategii, že jde o kampaň, účelovky, útočí nevybíravým způsobem na neziskové organizace. Je to ale český premiér, který čerpá dotace, kde se dá, a přitom jeho střet zájmů zásadně poškozuje obraz České republiky v Evropě, a to odhlížím od podvodů s evropskými dotacemi, které získal na úkor malých a středních podnikatelů, a za které je obviněn z trestných činů. 

Jsem také rád, že návrh rezoluce upozorňuje na nebezpečnou koncentraci moci politické, ekonomické a mediální v případě českého premiéra. Mají-li fungovat demokratická pravidla, musí být zaručen systém brzd a protivah. Český premiér si podstatnou část těchto demokratických brzd koupil anebo získal koncentrací moci. Proto Česká republika selhává ve své kontrole a její dobrá pověst je podlomena na nejvyšší úrovni."

Autor: Tomáš Pergl