Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Polčák: Ministr Babiš lže, jako když tiskne. V Bruselu už to vědí

Polčák: Ministr Babiš lže, jako když tiskne. V Bruselu už to vědí

15. 9. 2014

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš mne v sobotním Právu nařknul z řady věcí, vedle úsměvného tvrzení, že v Bruselu netrefím ani na záchod, a také z toho, že jsem se skrze jeho osobu navážel do české vlády, místo abych svoji zemi podržel. Narážel tak na portfolio, které v nové Komisi získala česká zástupkyně - ministryně Věra Jourová. Tak jako v řadě jiných případů ani tentokrát nemluvil pravdu.
Polčák: Ministr Babiš lže, jako když tiskne. V Bruselu už to vědí

Polčák: Ministr Babiš lže, jako když tiskne. V Bruselu už to vědí

Na rozdíl od jiných komentátorů zisk tohoto rezortu nepovažuji za dramatický neúspěch. Portfolio je to středně významné a dá se v něm bezesporu učinit mnoho důležitého pro Evropu. Věřím, že paní Jourová v této výzvě má šanci uspět. Nicméně vytyčený cíl - ekonomické portfolio - ČR nezískala, což je z pohledu deklarované mety nesporný diplomatický neúspěch Sobotkovy vlády.

Tvrdím však, že pokud by o věci vyjednával pan ministr Babiš, naše země by nezískala ani portfolio justice a už vůbec ne vysněný ekonomický rezort. Pan Babiš má v unijních institucích velmi špatné jméno (respektovaný týdeník European Voice o něm ve svém posledním vydání otiskl nepříliš lichotivý článek pod názvem „Controversial Czech“). Ostatně už na jaře byl kvůli svému zjevnému střetu zájmů kritizován tehdy končícími europoslanci. Od té doby se situace zjevně nezměnila a také pro nově zvolené europoslance je Babišovo jméno na černé listině. Osobně jsem čelil dotazům několika kolegů, jak moc je česká adeptka zapletena do jeho sítě střetu zájmů. Z těchto důvodů oceňuji prozíravost premiéra Sobotky, který ministra financí k vyjednávání nepustil. Bylo by to pro naši zemi opravdové fiasko.

V této souvislosti se musím ohradit proti tvrzením pana Babiše pro sobotní Právo. Neudělal jsem jediný krok, jediné byť soukromé vyjádření, kterým bych šance paní Jourové jakkoli srážel a paní ministryně, ale i další kolegové (a věřím, že i ministr financí) to velmi dobře ví. Naopak jsem inicioval dopis vedení české národní delegace v Evropské lidové straně panu předsedovi Junckerovi, který je představitelem právě této frakce, o naší podpoře české zástupkyni. Tím jsme deklarovali oproštění se od přízemních opozičně-koaličních půtek a snahu o hájení společného zájmu na evropské úrovni. Dopis podepsali kolega Luděk Niedermayer a kolegyně Michaela Šojdrová.

Také na opakované dotazy k odbornosti paní ministryně Jourové stran regionální politiky jsem jí vždy vyjadřoval podporu. Byl jsem si vědom, že je naším společným úkolem napravovat třebas malými krůčky nepříliš lichotivou českou pověst v Unii, proto jsem paní ministryni z pozice místopředsedy regionálního výboru Evropského parlamentu rád nabídl svou pomoc.

Mohl bych uvést ještě několik dalších mých aktivit, ale pokládám to v tuto chvíli za zbytečné. S výjimkou jedné záležitosti. Na přiložené fotografii dokládám bezproblémovou orientaci v cestě na eurotoaletu. Snad pana Babiše potěší. Beru si tam s sebou vždy nějaké oddechové či humorné čtivo.


Stanislav Polčák,
europoslanec za STAN a TOP 09

Autor: Stanislav Polčák