Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Podpora pro OSVČ do konce dubna nestačí. Prosazujeme pomoc živnostníkům po celou dobu omezení jejich činnosti

Podpora pro OSVČ do konce dubna nestačí. Prosazujeme pomoc živnostníkům po celou dobu omezení jejich činnosti

6. 4. 2020

Zástupci demokratických opozičních stran před úterním jednáním Poslanecké sněmovny představili své pozměňovací návrhy k vládním opatřením na zmírnění dopadů pandemie koronaviru. Opozice zvolila jednotný postup pro výraznější podporu malých a středních podniků.

Podpora pro OSVČ do konce dubna nestačí. Prosazujeme pomoc živnostníkům po celou dobu omezení jejich činnosti

Podpora pro OSVČ do konce dubna nestačí. Prosazujeme pomoc živnostníkům po celou dobu omezení jejich činnosti

„Současná opatření vlády jsou dostatečná pro větší firmy, které mají našetřené rezervy. Ale malé střední podniky potřebují daleko výraznější pomoc od státu, aby ve své činnosti mohly pokračovat. Podpora těmto drobným živnostníkům musí být jednoduchá, účelná a především předvídatelná. Oni potřebují vědět, že je stát nenechá na holičkách a potřebují to vědět co nejdříve,“ říká předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Vládní návrh příspěvku pro OSVČ obsahuje jednorázový příspěvek ve výši 25 000 Kč od 12. března do 30. dubna. Hnutí STAN ale navrhuje formát tzv. klouzavé podpory ve výši 500 Kč na každý další den omezení či uzavření podniků z důvodu nařízení vlády po 30. dubnu.

„Je dost pravděpodobné, že konec stávajících opatření nebude na konci dubna a podniky budou moci znovu jako lusknutím prstů svůj provoz naplno rozběhnout. Není dobrým signálem živnostníkům, že jim dá vláda jednorázově 25 tisíc, aniž by bylo zřejmé, kdy můžou zase začít fungovat. Poskytovaná pomoc musí být garantovaná po celou dobu omezení. Proto navrhujeme rozumnější a spravedlivou variantu klouzavé podpory – nabídnout živnostníkům pomoc ve výši 500 korun denně po celou dobu, kdy je vládním nařízením omezeno jejich podnikání,“ popisuje návrh STAN předseda Rakušan.

Zástupci demokratických opozičních stran představili další společné pozměňovací návrhy k pomoci OSVČ:

  • Zvýšit podporu z 25 000 Kč na 30 000 Kč
  • Upravit a zjednodušit parametry pro získání podpory
  • Poskytnout příspěvek na fixní náklady ve výši 80 % nájemného pro gastronomické služby a 100 % pro ostatní služby
  • Zahrnout finanční podporu i na jiné formy jako jsou DPP, DPČ atd…

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN