Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Plníme sliby, jednáme s opozicí. Korespondenční volba prošla do třetího čtení

Plníme sliby, jednáme s opozicí. Korespondenční volba prošla do třetího čtení

11. 5. 2024

Druhým čtením prošel na mimořádné schůzi návrh na zavedení korespondenční volby pro české občany žijící v zahraničí. Spolu s ní poslanci projednali také několik pozměňovacích návrhů, které vychází z opakovaných jednání s opozicí. Navržené úpravy rozšíří distribuci hlasů mezi kraji, zjednoduší občanům administrativu s ní spojenou a upřesní některé nejasnosti. Podstata korespondenční volby, která byla skupinou koaličních poslanců předložena, se ale nemění.

Plníme sliby, jednáme s opozicí. Korespondenční volba prošla do třetího čtení

Plníme sliby, jednáme s opozicí. Korespondenční volba prošla do třetího čtení

„Musíme si uvědomit, že volební právo patří zcela jistě mezi základní občanská práva. Cílem je pro naše spoluobčany, tak jak jsme se k tomu zavázali v programovém prohlášení vlády, usnadnit jeho výkon. Bude jedině dobře s ohledem na naši demokracii, všichni na tom máme zájem, když se voleb bude moci zúčastnit co nejvíc voličů. Jednali jsme o této normě také opakovaně i s opozicí a jsme připraveni podpořit i jejich návrhy, například rozložení hlasů ze zahraničí do 4 největších volebních krajů tak, aby neúměrně neovlivňovaly výsledky v konkrétním kraji. Z podstaty zákona ale neustoupíme,“ poznamenal předseda poslaneckého klubu Starostů Josef Cogan.

Volič také získá možnost takzvaného převolení, aby v případě problémů se zasláním písemností nebo jiných důvodů mohl svůj hlas odevzdat tak, jak si sám přeje. V takovém případě bude započítaný pouze hlas odevzdaný přímo na zastupitelském úřadě. Odstraněna bude také nejasnost kolem podmínky bydliště v zahraničí, aby bylo jasné, že nejde pouze o trvalé bydliště a že se korespondenční volba vztahuje například i na studenty na zahraničním pobytu. 

Korespondenční volba má být zavedena pro volby do Poslanecké sněmovny, při volbě prezidenta republiky a ve volbách do Evropského parlamentu. Prvně by se tak korespondenčně mohlo volit už v roce 2025. Stát bude na principu dvou obálek - doručovací a úřední - tak, aby zůstal zachován princip tajného hlasování. 

„Věříme, že po 20 letech diskuzí bude korespondenční volba konečně zakotvena v českém právním řádu. Tato forma hlasování je krokem vpřed v demokratickém procesu, respektujícím potřeby občanů žijících mimo území České republiky. Přesvědčeni jsme, že korespondenční volba posílí participaci a umožní všem občanům uplatňovat své volební právo bez ohledu na to, kde momentálně pobývají,” uvedla už dříve poslankyně Starostů Lucie Potůčková.

Autor: Sára Beránková