Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Pivoňka Vaňková: Investice do rodinné politiky se násobně vyplatí

Pivoňka Vaňková: Investice do rodinné politiky se násobně vyplatí

19. 12. 2023

Jedním z pilířů prorodinné politiky musí být důsledná, a hlavně systematická podpora mateřských, rodinných a komunitních center, která pomáhají předcházet negativním jevům ve společnosti jako je například rostoucí agresivita. 

Pivoňka Vaňková: Investice do rodinné politiky se násobně vyplatí

Pivoňka Vaňková: Investice do rodinné politiky se násobně vyplatí

„Investice do těchto center je investicí do budoucna a rozhodně se vyplatí,” řekla místopředsedkyně sociálního výboru a poslankyně za STAN Pavla Pivoňka Vaňková při prosincovém kulatém stolu na toto téma.

„Stála jsem u zrodu lišovského rodičovského centra Lišáček a společně s vedením města, které bylo tomuto záměru nakloněno, se nám ho podařilo v roce 2012 otevřít. Získali jsme tak místo, kde se může odehrávat komunitní život a kde maminky mohou trávit svůj čas s dětmi,“ vysvětlila poslankyně, která kulatý stůl pořádala ve spolupráci s organizací Síť pro rodinu.

V České republice v současné době působí 450 center. Problém je v tom, že nemají oporu v zákoně a nemají systematické financování. „Přitom jsou skvělým partnerem státu, který pomáhá hasit problém už když vzniká. Když je zažehnutý, tak už je pozdě. Osobně si proto vážím všech, kteří mnohdy z vlastního volného času a bez finančních nároků pracují pro komunitu, pomáhají rodinám nebo mladým maminkám na mateřské dovolené,“ doplnila Pivoňka Vaňková.

Ocenila, že Ministerstvo práce a sociálních věcí navýšilo pro rok 2024 dotační titul na podporu rodin o 10 miliónů korun. Celkově tu je k dispozici 170 milionů korun. „Vztahy nejen v rodinách jsou hodně poničené, roste agresivita v komunitách a společnost je nemocná. Vyléčit ji je možné, pokud podpoříme primárně prevenci a té se věnují právě tato centra. Do budoucna bude proto nezbytné, aby měla oporu v zákoně a stabilní financování. Doufám, že se to podaří v roce 2025 s novelou zákona,“ dodala Pavla Pivoňka Vaňková.

Autor: Sára Beránková