Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Piráti a Starostové vyzývají běloruskou vládu, aby ukončila agresi a dodržovala principy vlastní Ústavy

Piráti a Starostové vyzývají běloruskou vládu, aby ukončila agresi a dodržovala principy vlastní Ústavy

25. 5. 2021

Zástupci koalice Pirátů a Starostů odsoudili v dopise, adresovaném běloruské vládě, nedělní vynucené přistání civilního letu za využití běloruských vojenských stíhaček. K připojení podpisu budou vybízet i poslance ostatních politických stran. Cílem odklonu letounu bylo zadržení novináře a opozičního kritika běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka Ramana Prataseviče. Tímto krokem se představitelé běloruské vlády dopustili porušení mezinárodního práva a zásad letového provozu a došlo tím k narušení integrity Evropské unie a schengenského prostoru. Poslanci budou také požadovat zařazení tohoto bodu k projednání na úterním plénu Sněmovny.

Piráti a Starostové vyzývají běloruskou vládu, aby ukončila agresi a dodržovala principy vlastní Ústavy

Piráti a Starostové vyzývají běloruskou vládu, aby ukončila agresi a dodržovala principy vlastní Ústavy

“Výsledkem jednání na dnešním jednání sněmovny by mělo být jasné usnesení, které vyzve k okamžitému propuštění všech zatčených na palubě letadla. Žádáme také, aby byl celý incident prošetřen nezávislou komisí. Rovněž v dopise důrazně odsuzujeme postup prezidenta Lukašenka, který měl pokyn sám vydat. Tím došlo k jednoznačnému narušení mezinárodního práva, vzdušného prostoru a integrity Evropské unie a schengenského prostoru. Zároveň budeme požadovat odškodnění všech pasažérů letu společnosti Ryanair a omluvu za způsobené škody,” popsal požadavky předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Podle něj by měly české aerolinky, které létají přes běloruský vzdušný prostor, zvážit bezpečnost a možnost připojení se ke společnostem, jež začaly v reakci na incident přesměrovávat své lety. 

„Součástí dopisu i usnesení bude samozřejmě výzva k vypsání skutečně demokratických voleb za kontroly mezinárodních pozorovatelů a aby Bělorusko začalo respektovat článek 2 vlastní Ústavy,  jenž říká, že práva a svobody jednotlivců a jejich garance jsou klíčovou hodnotou. Nesmíme nechat tuto situace bez povšimnutí na české ani na evropské úrovni,” dodal poslanec za Piráty Jan Lipavský. 

OTEVŘENÝ DOPIS BĚLORUSKÉ VLÁDĚ:

Vláda Běloruské republiky

prostřednictvím velvyslance H.E. Valery N. Kurdyukova

Velvyslanectví Běloruské republiky

Sádky 626/17

Praha 7 – Troja

171 00

 

V Praze dne 25. 5. 2021

Výzva vládě Běloruské republiky

 

Vážená vládo Běloruské republiky,

obracíme se na Vás jako poslanci Parlamentu České republiky v hlubokém pobouření z vynuceného přistání letu společnosti Ryanair z Atén do Vilniusu, které se navíc uskutečnilo za využití běloruského stíhacího letounu, tedy vojenské síly. Důrazně protestujeme proti této akci, odklon tohoto letu do Minsku měl zjevně jediný cíl - zatčení novináře a kritika běloruského režimu Ramana Prataseviče, který se se svojí přítelkyní nacházel na palubě.

Příkaz k tomu, aby bylo letadlo donuceno přistát, vydal podle běloruských médií sám Alexandr Lukašenko. Bělorusko tímto vynuceným mimořádným přistáním naprosto popřelo zásady mezinárodního práva i pravidla vzdušného prostoru a narušilo integritu Evropské unie a Schengenského prostoru. Není akceptovatelné, aby takto jakýkoliv stát postupoval vůči civilním letům a věříme, že celý incident bude předmětem nezávislého vyšetřování.

Důrazně odsuzujeme postup Běloruské vlády a žádáme, aby Bělorusko začalo ctít principy zakotvené ve své ústavě, kde článek 2 říká, že práva a svobody jednotlivců a jejich garance jsou klíčovou hodnotou. 

Vyzýváme vládu Běloruské republiky k okamžitému propuštění všech, kteří byli na palubě letadla zatčeni a k omluvě vedení státu všem pasažérům letu společnosti Ryanair.

Požadujeme, aby byly vypsány opravdu svobodné volby za účasti mezinárodních pozorovatelů, kterých se budou moci zúčastnit i současní kritici režimu, a ve kterých konečně Bělorusové vyberou svobodně vedení země.

Poslanci Parlamentu České republiky 
Vít Rakušan 
Jan Lipavský

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN