Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Pavla Pivoňka Vaňková: Novela zákoníku práce zlepší postavení tzv. dohodářů a pomůže rodinám se slaďováním rodiny a práce

Pavla Pivoňka Vaňková: Novela zákoníku práce zlepší postavení tzv. dohodářů a pomůže rodinám se slaďováním rodiny a práce

16. 5. 2023

Klíčové změny čekají podle poslankyně a místopředsedkyně sociálního výboru Pavly Pivoňka Vaňkové (STAN) na tzv. dohodáře, rodiny s dětmi nebo lidi, kteří pracují na dálku (home office), pokud projde Sněmovnou novela zákoníku práce, jež uvádí do praxe hned dvě evropské směrnice. 

Pavla Pivoňka Vaňková: Novela zákoníku práce zlepší postavení tzv. dohodářů a pomůže rodinám se slaďováním rodiny a práce

Pavla Pivoňka Vaňková: Novela zákoníku práce zlepší postavení tzv. dohodářů a pomůže rodinám se slaďováním rodiny a práce

„Hnutí Starostové a nezávislí je připraveno tyto změny jednomyslně podpořit, protože zlepšují postavení skupin ohrožených na trhu práce,“ zdůraznila poslankyně Pavla Pivoňka Vaňková.

Rodiče nebo pečující osoby budou moci snadněji získat flexibilnější pracovní dobu či naopak po návratu do pracovního procesu žádat o návrat k dřívějšímu režimu. Řadu požadavků směrnic, jako je otcovská dovolená nebo nárok na ošetřovné, již česká legislativa splňuje. Lidé pracující na DPP (dohoda o provedení práce) nebo DPČ (dohoda o pracovní činnosti) pak budou nově zákoníkem práce více chráněni. Novela přináší dohodářům lepší předvídatelnost práce a také příplatky za práci v noci nebo ve svátky, na které mají v současné době nárok pouze zaměstnanci s klasickým pracovním poměrem. Dohodáři mají mít nově také nárok alespoň na minimální dovolenou.

„Formy DPP a DPČ byly primárně zamýšleny jako doplňkové, ať už pro studenty nebo pro příležitostné brigády. Lidé s dohodami mají proto nižší ochranu, například v oblasti výpovědní doby, kdy je lze vypovědět bez udání důvodů, a to s výpovědní lhůtou pouhých 2 týdnů. Problém je, že pro některé lidi se stala práce na dohody hlavní formou obživy, zaměstnavatel na nich šetří, tito lidé jsou tak ve srovnání se zaměstnanci výrazně méně chráněni, a to tato novela změní,“ konstatovala Pivoňka Vaňková.

Zmínila, že důležitou změnou je dovolená dohodářů. „Půjde o 1,5 hodiny za každý odpracovaný týden, měsíčně tak o necelý pracovní den, to je vzhledem k této formě práce celkem rozumné. Je také dobře, že budou mít dohodáři nárok na příplatky za práci v noci nebo ve svátky, nevidíme důvod, proč zaměstnanci nárok na příplatky mají, zatímco dohodáři ne. Rozdíl mezi zaměstnaneckým poměrem a dohodou by měl být v rozsahu práce, nikoliv v základních pracovních podmínkách,“ doplnila poslankyně.

Novela zákoníku práce obsahuje zejména transpozice dvou směrnic Evropské unie, které měly být schválené již v srpnu 2022. „Když už se ale zákoník práce mění, navrhli jsme další dílčí změny. Usnadňujeme jimi komunikaci mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem a napravujeme nedostatky v praxi home office, kdy zaměstnanci mají vykonávat práci na náklady zaměstnavatele, což se nyní děje pouze výjimečně. Zavádí se tak paušální náklady pro zaměstnance, a to 2,80 Kč za hodinu práce z domova,“ dodala Pivoňka Vaňková.

Autor: Sára Beránková