Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Otevřený dopis premiéru Babišovi: Odvolat ministra školství v této době by byla hrubá chyba

Otevřený dopis premiéru Babišovi: Odvolat ministra školství v této době by byla hrubá chyba

7. 4. 2021

Odvolávat ministra školství za současné situace považujeme za hrubou chybu, která může mít velmi negativní dopad na fungování škol v následujících týdnech. Někteří poslanci a senátoři se proto obrátili na Andreje Babiše, aby si tento neuvážený krok ještě rozmyslel.

Otevřený dopis premiéru Babišovi: Odvolat ministra školství v této době by byla hrubá chyba

Otevřený dopis premiéru Babišovi: Odvolat ministra školství v této době by byla hrubá chyba

Vážený pane premiére,

S velkým znepokojením reagujeme na médii avizovaný záměr odvolat ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagu. Tuto informaci považujeme za velmi problematickou – přichází totiž ve chvíli, kdy je třeba udržet v oblasti školství co nejvyšší míru stability a důvěry. Pro tento případný krok nenacházíme žádné relevantní důvody. V tom se shodujeme se zástupci celé řady profesních organizací, které už vyjádřily s možným odvoláním ministra Plagy svůj zásadní nesouhlas.

Samozřejmě i my sdílíme obavy z dopadů, které má dlouhodobé uzavření škol na žáky, jejich rodiče, i na samotné učitele. Příslušná protiepidemická opatření, která se tak výrazně dotkla i vzdělávání, nevznikala ovšem na ministerstvu školství, ale všechna vycházela z návrhů, které připravovalo ministerstvo zdravotnictví a schvalovala je vláda jako celek. Vláda, v jejímž čele stojíte Vy, a nesete proto za její kroky hlavní odpovědnost.

Vážený pane premiére, vyzýváme Vás tímto, ve shodě s většinou odborné veřejnosti, abyste revidoval záměr odvolat ministra školství Roberta Plagu. Vzhledem k tomu, že jistě i Vy podporujete snahu o rychlý návrat žáků do škol, by odvolání ministra školství, který se dlouhodobě snaží o totéž, zcela postrádalo smysl. Takový krok by nejen snížil důvěru veřejnosti ve vzdělávací systém, ale zároveň by přispěl k nežádoucí destabilizaci společnosti v boji s pandemií. 

Jiří Drahoš, předseda senátního výboru pro vzdělávání 
Jiří Růžička, 1. místopředseda Senátu
Vít Rakušan, předseda hnutí STAN
Zdeněk Nytra, předseda senátorského klubu ODS a TOP09
Petr Holeček, předseda senátorského klubu Starostové a nezávislí
Petr Gazdík, místopředseda poslaneckého klubu Starostové a nezávislí
Marek Výborný, místopředseda podvýboru pro regionální školství

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN