Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Opoziční strany vyzvaly poslance ČSSD, aby zvedli ruku pro zvýšení platů učitelů

Opoziční strany vyzvaly poslance ČSSD, aby zvedli ruku pro zvýšení platů učitelů

4. 12. 2019

Sněmovna bude projednávat návrh státního rozpočtu na rok 2020, při němž se má hlasovat o několika pozměňovacích návrzích, zvyšujících prostředky na platy učitelů. Zástupci opozičních stran na společné tiskové konferenci deklarovali podporu pro všechny takové návrhy a vyzvali ke stejnému kroku poslance ČSSD, jejichž hlasy budou rozhodující.

Opoziční strany vyzvaly poslance ČSSD, aby zvedli ruku pro zvýšení platů učitelů

Opoziční strany vyzvaly poslance ČSSD, aby zvedli ruku pro zvýšení platů učitelů

Hnutí ANO slibovalo před volbami 2017, že učitelé budou mít po čtyřech letech průměrný plat ve výši 150 % z tehdejšího stavu, tzn. kolem 45 000 Kč. Stejná výše je uvedena i v programovém prohlášení vlády. Dnes je k tomu však stále daleko.

„Naše vzdělávání vyžaduje změny. Nejprve však musíme udělat první krok – dávat na školství a na kvalitní učitele dost peněz. Vláda slibovala navýšení platů učitelů na 150 % průměrné mzdy z roku 2017, premiér dokonce na začátku roku tvrdil, že v roce 2020 se platy učitelů zvýší o 15 %. Avšak zůstává opět pouze u slibů,“ řekl předseda Vít Rakušan.

Zástupci šesti opozičních stran – STAN, ODS, Pirátů, SPD, KDU-ČSL a TOP 09 - mají dohromady 87 hlasů, a aby prosadili některý z pozměňovacích návrhů, potřebují ještě podporu sociálních demokratů.

„Vyzýváme ČSSD - pokud myslíte své řeči o nutném zvýšení platů učitelů vážně, udělejte to právě teď spolu s námi. Vy jste nyní jazýček na vahách, který rozhodne o výsledku. Nyní má ČSSD šanci ukázat, zda chce dělat skutečnou sociálnědemokratickou politiku nebo se jen ohýbat pod proutkem premiéra,“ vyzval Vít Rakušan poslance ČSSD ke konkrétním krokům.

 

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN