Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Odpadový balíček: Evropský parlament se míjí s realitou

Odpadový balíček: Evropský parlament se míjí s realitou

14. 3. 2017

Evropský parlament bude v úterý hlasovat o návrhu odpadového balíčku, souboru legislativy připraveného Evropskou komisí. Pozměňovací návrhy, které k návrhu uplatnil výbor pro životní prostředí (ENVI), jsou dalekosáhlé a v případě jejich přijetí hrozí nepřiměřená zátěž doprovázená pro ČR značným zdražením systému odpadového hospodářství obcí a měst. Bohužel šance na přijetí těchto výborových úprav, které ještě dále zpřísní původní návrh Komise, je vysoká.

Odpadový balíček: Evropský parlament se míjí s realitou

Odpadový balíček: Evropský parlament se míjí s realitou

„Výsledek jednání ENVI byl pro mě zklamáním. Pro naše obce a města jde o doslova kritický mix zpřísnění limitů, například u cíle pro recyklaci komunálního odpadu z 65 % na 70 % nebo cíle pro recyklaci odpadů z obalů ze 75 % na 80 %. A to nehovořím o plánovaném omezení podílu odpadu umisťovaného na skládky z 10 % na 5 %. Aby bylo jasno, třeba recyklování v obecné rovině určitě podporuji, ale proč zpřísňovat limity, ke kterým Komise dospěla na základě pečlivé analýzy?“ ptá se člen výboru pro životní prostředí Stanislav Polčák (STAN), který se v ENVI proti zpřísňujícím pozměňovacím návrhům postavil.

„S novou legislativou přijdou vedle dalších komplikací také ekonomické problémy pro obce
a města. Případné schválení odpadového balíčku ve znění sporných pozměňovacích návrhů pro ně znamená navýšení výdajů ve výši desítek procent. Výrazné zvýšení nákladů pochopitelně dopadne také na firmy a občany,“ varuje Polčák (STAN).

To ostatně potvrzují ohlasy z praxe. „Naše země má výrazné problémy s plněním současných cílů odpadového hospodářství. Představa, že v relativně krátké době budeme plnit ještě vice zpřísněné limity schválené výborem ENVI, je naprosto scestná,“ říká k tomu starosta Kněžic  ve Středočeském kraji a člen pracovní skupiny Sdružení místních samospráv ČR pro životní prostředí a zemědělství Milan Kazda.

Tiskové STAN

Autor: Tiskové STAN