10. 10. 2024
Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Obce budou moci účinněji spolupracovat. Změny zlevní chod samospráv a zlepší služby pro občany. Zrychlujeme výstavbu infrastruktury
Obce budou moci účinněji spolupracovat. Změny zlevní chod samospráv a zlepší služby pro občany. Zrychlujeme výstavbu infrastruktury
3. 11. 2023
Poslanci dnes na mimořádné schůzi schválili novelu zákonů o územních samosprávných celcích, kterou připravilo ministerstvo vnitra. Pomůže obcím a krajům fungovat efektivněji a hospodárněji. Obcím, krajům ani občanům nepřináší žádné nové povinnosti, samosprávám naopak v mnoha aspektech život ulehčuje. Druhý zákon, který prošel závěrečným čtením je novela matričního zákona, která významným způsobem digitalizuje agendu matrik. Kromě těchto předloh poslanci vyslovili souhlas i s novým zněním liniového zákona. Její přijetí zásadním způsobem ovlivní tempo a efektivitu výstavby klíčových dopravních a infrastrukturních staveb.
Obce budou moci účinněji spolupracovat. Změny zlevní chod samospráv a zlepší služby pro občany. Zrychlujeme výstavbu infrastruktury
Jednou z klíčových novinek zákona o obcích je automatická valorizace odměn pro zastupitele obcí a krajů. Tato změna reaguje na rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil část zákona o obcích a krajích týkající se odměn. Novela stanovuje, že odměny budou automaticky stoupat v závislosti na růstu průměrné mzdy.
Dále novela zákona zavádí možnost online hlasování zastupitelstev a distanční účast. To má umožnit rychlejší reakci na krizové situace, jako byly například pandemie onemocnění covid-19 či tornádo na jihu Moravy. „V případě mimořádných situací by bylo nově umožněno svolání zastupitelstva pouze dva dny před jednáním a přenesení části pravomocí na starostu či primátora,” upřesnil ministr vnitra a předseda hnutí STAN Vít Rakušan.
Nové znění také umožní vytvoření institutu společenství obcí, který by byl vyšším stupněm dosavadního svazku obcí. Společenství by mohla fungovat v rámci jedné obce s rozšířenou působností a měla by dbát o rozvoj území. Malé obce by mohly využívat sdíleného "létajícího" úředníka, což ušetří náklady na vzdělávání a rozvoj úředníků.
Schválení se dočkala i novela matričního zákona. „Vzniká e-matrika, jednotný matriční informační systém, který nahradí lokální systémy vedené na matrikách. Od roku 2027 si můžete požádat o matriční doklad na kterékoliv matrice a ta vám ho musí vydat. Takže i když jste se narodili v Praze, můžete si požádat třeba v Českých Budějovicích,” popsala změny v novele Eliška Olšáková (STAN). Jedná se tak o výrazné usnadnění komunikace s matričními úřady. „Lidé nemusí cestovat a úřady nebudou muset nic nikam posílat. Systém bude jednodušší a posune nás o krok blíž k efektivní veřejné správě,“ dodala Olšáková.
Další změnou, kterou matriční novela přinese, je rozšíření míst pro uzavření registrovaného partnerství. „Doposud bylo možné uzavřít registrované partnerství pouze na 14 matričních úřadech, což nepovažujeme za zcela důstojné. Nově budou moci páry uzavřít partnerství na kterémkoli matričním úřadě. Naše hnutí se dlouhodobě zasazuje o narovnání práv LGBTQ+ osob, proto jsem za tuto úpravu jsem rád.“ Součástí změn bude ale také usnadnění uzavírání manželství. „Už nebude platit podmínka trvalého pobytu alespoň jednoho ze snoubenců v nematriční obci, aby mohl prohlášení o vstupu do manželství přijmout starosta obce,“ popsala Olšáková.
Rovněž tato novela přinese přinese změny v oblasti rodinného práva. Jedna z nich je například rozšíření míst pro uzavření registrovaného partnerstv či tzv. trojdohoda, tedy souhlasným prohlášením matky, jejího manžela (který není otcem) a skutečného otce, bude možné určit otcovství nejen u soudu, jako je to dnes, ale i na matrikách. Posílena budou i práva dětí při rozhodování o změnách jejich jmen, a to snížením věkové hranice ze stávajících 15 na 12 let, od které je vyžadován jejich souhlas.
Poslanci také schválili novelu liniového zákona, která má širokou podporu napříč politickým spektrem a byla dlouhodobě diskutována v rámci Hospodářského výboru.
„Jsme si vědomi, že v posledních dvaceti letech jsme zaostávali za našimi sousedy, zejména Polskem, co se týká rychlosti výstavby dopravní infrastruktury. Abychom nezůstali pozadu, musíme přijmout kroky, které urychlí stavbu klíčových liniových staveb. Právě tato novela liniového zákona nám umožní tuto potřebnou změnu,” zdůraznil důležitost novely poslanec STAN Ondřej Lochman a předseda podvýboru pro dopravu.
Jedním z hlavních důsledků této novely liniového zákona je zvýšení rychlosti a efektivity výstavby dopravní infrastruktury, včetně důležitých dálnic a železničních tratí. Toto opatření představuje klíčový krok k zajištění budoucí prosperity České republiky.
Autor: Sára Beránková