Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Nové vládní rozdělení daní poškodí čtvrtinu obcí

Nové vládní rozdělení daní poškodí čtvrtinu obcí

16. 12. 2015

Až čtvrtina obcí získá méně peněz ze státem vybraných daní. poté, co začne platit vládní novela rozpočtového určení daní, kterou dnes schválila sněmovna. Návrh sice zvyšuje podíl obcí na vybraném DPH, zároveň jim však výrazně snižuje daňové příjmy z podnikání fyzických osob. Poslanci klubu TOP 09 a Starostové v minulosti opakovaně navrhovali a prosazovali úpravy podílu pro obce bez nepromyšlených experimentů.
Nové vládní rozdělení daní poškodí čtvrtinu obcí

Nové vládní rozdělení daní poškodí čtvrtinu obcí

„Z obcí  přicházejí alarmující informace. Ukvapená vládní novela je poškodí, například jedna z obcí ve středních Čechách v důsledku změn získá do rozpočtu další 1 milion korun, ale zrušení motivační složka ji připraví o více než 6 milionů,“ říká poslankyně Věra Kovářová (klub TOP 09 a Starostové).

Návrh Kovářové na zvýšení podílu pro obce na 21,4 procent z vybraných daní už od 1. ledna 2016 neprošel na plénu Sněmovny o pouhých pět hlasů. Přestože měl podporu výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Vládní senátoři pak v Senátu navrhli totéž, ale až od 1. ledna 2017. Navíc k tomu připojili velmi sporné zrušení motivační složky. Fakt, že vládní koalice ruší i motivační složku, díky které obce získávají 30 procent z vybraných daní z příjmů fyzických osob z podnikání, finančně poškodí celou čtvrtinu z více než 6 200 existujících samospráv v České republice.

„Navrhovali jsme proto, aby se schvalování zákona přerušilo do té doby, než ministr financí vyčíslí dopady této změny nebo navrhne, jak jejich výpadek příjmů stát vyřeší. Koalice i toto odmítla. Ministr Babiš asi není schopen takovou analýzu udělat,“ uvedl předseda poslaneckého klubu František Laudát.

Při předchozím projednávání vládního návrhu novely zákona o rozpočtovém určení daní v Poslanecké sněmovně ministr financí soustavně odmítal návrhy opozičních poslanců na navýšení podílu obcí na výnosu DPH. Proti vládnímu návrhu prosazenému v Senátě, který pro obecní rozpočty znamená nepromyšlenou změně v obecních rozpočtech, se postavil také Svaz měst a obcí ČR a Sdružení místních samospráv ČR.

Martina Macková, tisková mluvčí TOP 09