Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Nouzový stav prodloužíme naposledy. Migrační krizi zvládáme i díky němu, české občany ani dál nijak neomezí

Nouzový stav prodloužíme naposledy. Migrační krizi zvládáme i díky němu, české občany ani dál nijak neomezí

19. 5. 2022

Vláda dnes bude na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny žádat o prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dní. Ministr vnitra a předseda hnutí STAN Vít Rakušan tak předloží návrh, kterým se platnost stavu, jež umožňuje rychleji a efektivněji řešit ukrajinskou krizi v České republice, posune do 30. června. Platný nouzový stav napomáhá jednoduššímu procesu ubytování příchozích z Ukrajiny, zrychluje vydávání víz nebo umožňuje nařízení přednostního zásobování zdravotních či sociálních zařízení. Života českých občanů se ale nedotýká. Do konce června pak také budou ve Sněmovně představeny parametry novelizovaného zákona tzv. Lex Ukrajina. Díky změnám v legislativě bude možné nynější bezprecedentní krizi zvládat i bez nouzového stavu.

Nouzový stav prodloužíme naposledy. Migrační krizi zvládáme i díky němu, české občany ani dál nijak neomezí

Nouzový stav prodloužíme naposledy. Migrační krizi zvládáme i díky němu, české občany ani dál nijak neomezí

„Chtěl bych znovu připomenout, že aktuální nouzový stav, který je vyhlášený kvůli válce na Ukrajině, nemá žádný dopad na život lidí v České republice. Žádné zavírání okresů, obchodů, omezování provozní doby. Nic takového se nestalo! To jsme slíbili a to jsme také splnili. A naši občané se nemusí bát ani nadále,” uvedl 1. vicepremiér Vít Rakušan. 

Ministr vnitra zároveň dodal, že tento nouzový stav se skutečně týká pouze praktických záležitostí a pomáhá se zvládáním obrovského přílivu uprchlíků z Ukrajiny. „Potřebujeme flexibilně reagovat na aktuální problémy, především co se týká zajištění ubytovacích kapacit za součinnosti krajů. Umožňuje nám ubytovávat v objektech, které nejsou primárně určeny k bydlení, ale zároveň zaručují důstojné podmínky,” vysvětlil Rakušan.

Za prodloužení nouzového stavu se postavili i hejtmané. „Nejen z pohledu našeho kraje by jeho ukončení v tuto chvíli přineslo řadu problémů. Nemohli bychom například žádat o dotaci na financování kompenzačního příspěvku v návaznosti na zajištění různých typů nouzového ubytování,” shrnula hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková za hnutí STAN. 

Díky krizovým opatřením je například možné rychleji a plynuleji vyřizovat sociální dávky českým i ukrajinským občanům. Bez nouzového stavu by rovněž nebylo možné zachovat zkrácenou dobu tří dnů, do kterých musí uprchlíci hlásit změnu místa pobytu, nebo řešit výměnu dat v rámci IT systémů důležitých pro zvládání uprchlické vlny.

„Oceňuji, že tato země má konečně ministry, kteří umějí postupovat profesionálně a krizi řeší věcně. Vláda dokáže reagovat na vývoj situace. Jaký rozdíl proti Babišově chaosu a amaterismu, když řešil covidovou krizi,” okomentoval předseda poslaneckého klubu hnutí STAN Josef Cogan. Dodal, že poslanecký klub hnutí STAN prodloužení nouzového stavu podpoří.  

Dalším krokem, který vláda plánuje, bude novelizace zákona tzv.Lex Ukrajina. „S tím počítáme právě během června. Legislativu chceme upravit tak, aby už nouzový stav vůbec potřeba nebyl. Do zákona nyní potřebujeme dostat změny, které byly definovány po debatách s regionálními entitami, politiky, starosty a hejtmany,” zakončil Rakušan. 

Autor: Sára Beránková, tisková mluvčí STAN