Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Není to o matematice. Maturita se musí změnit od základu

Není to o matematice. Maturita se musí změnit od základu

6. 12. 2019

V prvním čtení se dnes v Poslanecké sněmovně projednává návrh na zrušení státní maturity z matematiky. Hnutí STAN nesouhlasí s tím, aby se debata omezila pouze na státní závěrečnou zkoušku z matematiky. Vyzývá proto ostatní politické strany ke skutečné práci nad změnou českého vzdělávání.

Není to o matematice. Maturita se musí změnit od základu

Není to o matematice. Maturita se musí změnit od základu

„Výsledky studentů by neměly být hodnoceny podle jedné závěrečné zkoušky. Zvlášť když stát nedokáže dlouhodobě nastavit její potřebnou úroveň. České školství má mnoho problémů a nelze se omezovat jen na zavedení nebo zrušení státní maturity z matematiky. Deset let však ministerstvo věnuje energii pouze matematice,“ upozorňuje poslanec STAN Petr Gazdík.

„V rámci modernizace vzdělávání pro 21. století navrhujeme, že o výsledcích studentů má rozhodovat samotná střední škola. O úspěchu v životě člověka by se také nemělo rozhodovat, podle toho, jak se vyspí v maturitním týdnu. Proto chceme zavést tzv. středoškolské minimum, které si studenti budou moci splnit už v průběhu studia a bude stěžejním hodnocením jejich předpokladů pro absolvování střední školy,“ představil změnu středoškolského vzdělávání Petr Gazdík.

Více o vizi Modernizace vzdělávání pro 21. století se můžete dočíst na www.moderniskolstvi.cz.

„Vyzýváme proto ministra školství i zástupce ostatních politických stran, aby přestali o změně školství pouze diskutovat a začali ho i reálně měnit. Naše návrhy jsme už připravili, a jsme připraveni nad nimi diskutovat s ostatními, aby se našla potřebná shoda napříč politickým spektrem,“ dodal Gazdík.

Autor: Tomáš Pergl