Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Navrhujeme, aby audit projednala sněmovna na neveřejné schůzi

Navrhujeme, aby audit projednala sněmovna na neveřejné schůzi

3. 12. 2019

Na ministerstvo pro místní rozvoj dorazila finální zpráva auditu Evropské komise, který se zabýval střetem zájmů premiéra Andreje Babiše. Audit dosud nebyl zveřejněn, ministryně Klára Dostálová argumentuje tím, že zpráva podléhá důvěrnému režimu. Hnutí STAN však zveřejnění považuje za zásadní a jednoznačně ve veřejném zájmu. Jednou z možností je neveřejné jednání Sněmovny.

Navrhujeme, aby audit projednala sněmovna na neveřejné schůzi

Navrhujeme, aby audit projednala sněmovna na neveřejné schůzi

„Audit týkající se střetu zájmů premiéra republiky je tak závažná věc, že by neměl být vládou ukrýván. Občané si zaslouží vědět, zda ze svých daní dotují soukromý byznys Andreje Babiše. My poslanci jsme našim voličům odpovědní, a abychom mohli vykonávat svou činnost, musíme být se závěry auditu obeznámeni. Pokud zpráva opravdu podléhá důvěrnému režimu, pak navrhujeme možnost hlasovat pro neveřejné jednání Poslanecké sněmovny, tak jak to umožňuje jednací řád Poslanecké sněmovny,“ řekl předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Zástupci pěti opozičních uskupení se ráno sešli, aby zkoordinovali jendotný postup. Ze společného jednání vznikla konkrétní usnesení:

  1. Zařazení bodu na jednání Sněmovny s cílem uložit vládě úkol: Zveřejnění závěrů finálního auditu Evropské komise.
  2. Vyzýváme členy vlády, aby jejich ministerstva a příslušné orgány dodržovaly české zákony a nařízení Evropské unie ke střetu zájmů.
  3. Vyzýváme Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Ministerstvo financí ČR a Ministerstvo zemědělství ČR k součinnosti s dočasnou komisí Senátu, které se audity Evropské komise ve věci střetu zájmů premiéra Babiše zabývá.
  4. Vyzýváme ministry ČSSD, aby přijali osobní zodpovědnost, učinili kroky ke zveřejnění auditu a hájili tak české zájmy. Což jsou zájmy českých občanů, s jejichž prostředky stát i Evropská unie hospodaří a firem a podnikatelů, kteří v souladu se zákony čerpají evropské prostředky.

Vláda nemá odvahu snížit příjmy ani odhodlání investovat do dlouhodobých projektů

Ve středu se bude v Poslanecké sněmovně schvalovat návrh státního rozpočtu na rok 2020. Z pohledu hnutí STAN navržený rozpočet neodpovídá potřebám 21. století, a z toho důvodu jej nepodpoří.

„Návrhu rozpočtu chybí vize a moderní struktura. Působí to tak, že ministryně financí vzala kapitoly z předchozích let a sem tam nahodile přihodila pár korun, podle toho, kdo se o ně hlasitěji přihlásil. Vládě chybí odvaha snížit výdaje zjednodušením a digitalizací státní správy nebo strukturálními reformami sociálního systému, chybí ji ale také odhodlání investovat do dlouhodobých projektů, jejichž prospěch se projeví až po několika letech. Je to krátkozraký přístup, na který můžeme v budoucnu doplatit,“ popsala důvody rozhodnutí poslanců STAN nepodpořit návrh rozpočtu Věra Kovářová.

Hnutí STAN navrhuje navýšení prostředků do oblastí, které považuje za priority pro moderní vedení státu a budoucí rozvoj České republiky. V mnoha případech se zároveň shodují s prioritami, které vláda uvádí v programovém prohlášení, ale zapomíná na jejich plnění.

„Navrhujeme především výraznější investice do školství, na navýšení platů učitelů a zvýšení kapacit mateřských a základních škol, dále také na údržbu kulturních památek a místních komunikací, nebo na efektivnější boj proti suchu,“ doplnila poslankyně Věra Kovářová.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN