Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Národní investiční plán je seznam zbožných přání bez ambicí skutečné realizace

Národní investiční plán je seznam zbožných přání bez ambicí skutečné realizace

17. 12. 2019

Vláda v pondělí představila dlouho slibovaný Národní investiční plán. Namísto naděje se ale po jeho zveřejnění objevují spíše komentáře plné zklamání. Národní investiční plán má totiž řadu nedostatků, tím nejvýraznějším je absence skutečných vyhlídek na realizaci sepsaných investic.

Národní investiční plán je seznam zbožných přání bez ambicí skutečné realizace

Národní investiční plán je seznam zbožných přání bez ambicí skutečné realizace

„Prošel jsem si ten slavný tzv. Národní investiční plán. Čekal bych, že vláda bude mít větší ambici, než sestavit pouhý "wish list”. Tohle není žádný plán, to je obyčejný zásobník projektů, který si sestavuje každý starosta ve své obci,“ řekl předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Národní investiční plán má řadu strategických nedostatků. Nedočtete se v něm, kde na realizaci projektů chce vláda vzít peníze, a také neřekla, kde jsou její priority.

„Je to seznam zbožných přání, který ani neurčuje prioritní projekty. Všechny vyjdou na 8 bilionů korun, a čekal bych od premiéra, že nám také řekne, kde na to chce vzít. Uvědomuji si potřebu, ale nejásám, protože si nedovedu realizaci všech projektů představit. Obzvláště, když už dnes hospodaříme s deficitem rozpočtu,“ zůstává Rakušan nohama na zemi.

Daňový balíček nepodpoříme
Poslanecká sněmovna bude projednávat také několik návrhů, které se vrátily ze Senátu. Hlasovat se tak bude o daňovém balíčku i navýšení rodičovského příspěvku o 80 000 korun.

„Budu se opakovat, ale hnutí STAN nesouhlasí se zvyšováním daní jen za účelem rychle upečených příjmů do státní kasy. Z toho důvodu navrhovaný daňový balíček nepodpoříme. Projednávat se bude i zvýšení rodičovského příspěvku. Naši poslanci podpoří senátní verzi, která je spravedlivější. Na zvýšenou rodičovskou díky ní budou mít nárok i ti, kteří ji třeba kvůli těžké finanční situaci museli vyčerpat rychleji. Právě oni navýšení potřebují ze všech nejvíc,“ popsala stanovisko poslaneckého klubu STAN Věra Kovářová.

Senátoři upravili také zákon o drahách. Mikuláš Bek spolu s dalšími senátory navrhuje úpravu poslanecké verze, která každý strom, jenž může při případném pádu zasáhnout do dráhy, označuje za nebezpečný, a dává provozovateli právo a návod takový strom pokácet. Aniž by zkoumal skutečné riziko, mohly by dráhy kvůli téhle větě "preventivně" vykácet všechny stromy podél kolejí.

„Navrhl jsem, aby byla široká definice "ohrožujících" stromů ze zákona vypuštěna. Provozovateli dráhy by ovšem zůstalo právo odstraňovat stromy ohrožující bezpečnost nebo plynulost drážní dopravy. Je samozřejmě potřeba chránit bezpečí zaměstnanců a cestujících na drahách, ale k tomu není třeba úplně všude vykácet široké průseky podle dráhy,“ okomentoval svůj návrh senátor Mikuláš Bek.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN