Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Na opravy menších památek je potřeba miliarda korun

Na opravy menších památek je potřeba miliarda korun

24. 11. 2015

Skutečný stav některých kulturních památek v Česku ukazuje výstava fotografií, která dnes začíná v Poslanecké sněmovně. Veřejnosti i zákonodárcům má připomenout, že vláda ve státním rozpočtu nepočítá s dostatkem peněz na jejich opravy. Žádáme, aby ministerstvo kultury dalo příští rok na tyto památky miliardu, říká poslankyně Věra Kovářová (klub TOP 09 a Starostové).
Na opravy menších památek je potřeba miliarda korun

Na opravy menších památek je potřeba miliarda korun

„V seznamu památkového fondu České republiky je přes 40 tisíc nemovitostí, jejichž stav neodpovídá jejich historickému významu a hodnotě pro naši společnost. Mnohé čekají na opravy i 25 let a jsou bezprostředně ohroženy. Kdy jindy, než právě dnes v době ekonomického růstu, bychom do jejich oprav měli investovat,“ říká členka rozpočtového výboru Věra Kovářová (klub TOP 09 a Starostové)

Poslanci z klubu TOP 09 a Starostové vyzývají ministra kultury, aby příští rok vyčlenil v dotačních programech svého úřadu minimálně deset procent rozpočtu ministerstva kultury, tedy 1 miliardu korun na opravy menších památek. Tedy těch, které nejsou národními kulturními památkami ani kulturními památkami UNESCO. Stejné usnesení přijal nedávno Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj Poslanecké sněmovny. Do této sumy nyní v návrhu státního rozpočtu chybí asi 350 milionů korun.

„Během minulého programového období bylo možné na obnovu kulturních památek čerpat dotace z evropských fondů. Taková možnost už ale pro období 2014 - 2020 v zásadě neexistuje. Tento výpadek je logicky nutné kompenzovat více penězi v národních programech. Zvlášť v době rostoucí ekonomiky by to při troše dobré vůle neměl být pro stát velký problém. Ale zdá se, že vláda má jiné priority,“ míní poslanec Jan Farský (klub TOP 09 a Starostové).

„Vláda počítá ve stávajícím návrhu státního rozpočtu na rok 2016 (v kapitole ministerstva kultury Programy na záchranu a obnovu kulturních památek) jen s částkou 658 milionů korun. Při vnitřním dluhu na kulturních památkách ve výši 318 miliard korun to považujeme za naprosto nedostatečné,“ dodal Libor Honzárek, předseda Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

Poslanci z klubu TOP 09 a Starostů navrhovali více peněz pro památky také v rozpočtovém výboru. Neuspěli, na rozdíl od dotací sportu, kam koaliční poslanci chtějí poslat 250 milionů korun.

„Ohrožené památky více peněz jednoznačně potřebují. Už jen proto, že dosud dotaci získávala v průměru jen každá čtvrtá žádost a bez evropských peněz se situace v příštích letech dramaticky zhorší,“ řekla poslankyně Kovářová. „Jsme připraveni vést při projednávání rozpočtu na plénu Sněmovny debatu tak, abychom kolegy přesvědčili a pro památky miliardu získali. Je to nutné pro záchranu českého nemovitého kulturního dědictví,“ dodala.

Martina Macková, tisková mluvčí TOP 09