Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Ministři STAN předkládají novely tzv. Lex Ukrajina, Sněmovna bude schvalovat i podporu zkrácených úvazků či příspěvky na bydlení

Ministři STAN předkládají novely tzv. Lex Ukrajina, Sněmovna bude schvalovat i podporu zkrácených úvazků či příspěvky na bydlení

14. 6. 2022

Poslanecká sněmovna se dnes bude zabývat novelami zákonů tvz. Lex Ukrajina souvisejících s pokračující vlnou válečných uprchlíků z Ukrajiny. Návrh, který předkládá MŠMT, reaguje na aktuální potřeby škol a školských zařízení v souvislosti se zahájením nového školního roku 2022/2023. Resort vnitra pak připravil novelu, která upravuje podmínky nouzového ubytování pro uprchlíky. Sněmovna se také chystá projednat podporou zkrácených úvazků pro osoby znevýhodněné na trhu práce nebo zjednodušení příspěvku na bydlení.

Ministři STAN předkládají novely tzv. Lex Ukrajina, Sněmovna bude schvalovat i podporu zkrácených úvazků či příspěvky na bydlení

Ministři STAN předkládají novely tzv. Lex Ukrajina, Sněmovna bude schvalovat i podporu zkrácených úvazků či příspěvky na bydlení

Novela Lex Ukrajina, kterou předkládá MŠMT, doplňuje již přijatá opatření a řeší integraci ukrajinských dětí do tuzemských tříd a škol. „Vycházeli jsme z principu maximálního možného začlenění ukrajinských dětí do běžných tříd ve všech stupních vzdělávání. I experti s mezinárodními zkušenostmi dokládají, že tento princip přináší benefity pro celou společnost ve všech aspektech,” vysvětlil ministr školství a místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík. Doplnil, že právě to umožňuje efektivnější a rychlejší výuku češtiny jako druhého jazyka. Současně touto cestou dochází také k integraci sociální. 

Předloha současně vytváří možnost vzniku tříd, kam by chodily pouze ukrajinské děti. „To ale pouze v nezbytných a výjimečných případech. Podmínkou by navíc zůstalo, že i v těchto třídách by děti a žáci byly vzdělávány podle českých rámcových a školních vzdělávacích programů, ovšem s možností přizpůsobení obsahu vzdělávání potřebám dítěte, žáka nebo studenta za účelem jeho adaptace,” sdělil Gazdík. 
 
Kvůli nutnosti řešit ubytování uprchlíků i po ukončení nouzového stavu navrhuje opatření v novele Lex Ukrajina také resort vnitra. Návrh počítá se zachováním systému ubytování prostřednictvím krajských a státních ubytovacích zařízení v režimu tzv. nouzového ubytování a dočasného nouzového přístřeší. 
 
„Opatření nám dál umožní zvládat uprchlickou krizi vyvolanou ruskou agresí na Ukrajině i bez nouzového stavu. Slíbili jsme, že ho nebudeme dále prodlužovat, a právě toto je jeden z kroků, který nám pomůže slib splnit. Současný systém zajištění ubytování se jednoznačně osvědčil. Díky němu máme značnou část uprchlíků, kteří potřebují asistenci státu, ubytovanou v důstojných podmínkách. Opatření také zajistí posílení bezpečnosti českých občanů v lokalitách, kde by bez navrhovaných opatření vzrostl počet ubytovaných v nevyhovujících podmínkách,” uvedl ministr vnitra a předseda hnutí STAN Vít Rakušan.


Pavla Pivoňka Vaňková: Zkrácené úvazky výrazně pomohou zdravotně postiženým, důchodcům i absolventům 

Na středeční mimořádné schůzi pak budou poslanci schvalovat opatření, která pomohou zvládat současnou drahotu a dopady inflace. Jedná se například o zjednodušení příspěvku na bydlení nebo navýšení limitu pro rodičovský příspěvek z 10 na 13 tisíc Kč za měsíc. 
 
Sněmovna se bude zabývat i zkrácenými úvazky pro osoby znevýhodněné na trhu práce. „Považuji za důležité, že se tímto návrhem budeme konečně zabývat. Hnutí STAN ho velmi podporuje, ostatně já i moji kolegové jsme se podíleli na jeho podobě. Předloha opravdu výrazně pomůže rodičům, lidem starším 55 let, osobám se zdravotním postižením nebo absolventům, zkrátka všem, kdo nemohou pracovat na klasický "full time",” uvedla místopředsedkyně Výboru pro sociální politiku Pavla Pivoňka Vaňková z hnutí STAN.
 
Díky předloze dostanou zaměstnavatelé pětiprocentní slevu na sociální odvody pro zaměstnance pracující na zkrácený úvazek. „Zaměstnavatelům tak může pomoci najít vhodnou pracovní sílu, protože jak víme, lidí na trhu práce je málo, zkrácené úvazky mohou být řešením. Slevou chceme zaměstnavatele motivovat, aby zkrácené úvazky nabízeli více,” shrnula poslankyně. 

Autor: Sára Beránková