10. 10. 2024
Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Ministr Rakušan představil Sněmovně reformu společné migrační politiky EU
Ministr Rakušan představil Sněmovně reformu společné migrační politiky EU
14. 6. 2023
Ministr vnitra Vít Rakušan na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny představil poslankyním a poslancům základní obrysy reformy společné migrační politiky EU, na které se Rada ministrů pro vnitřní bezpečnost shodla minulý týden. České republice zastoupené ministrem Rakušanem se podařilo do dohody prosadit dlouhodobou pozici ČR, tedy aby součástí společné migrační politiky EU nebyly povinné relokace migrantů.
Ministr Rakušan představil Sněmovně reformu společné migrační politiky EU
Rakušan shrnul ve svém vystoupení podstatu dohody. Je podle něj průlomová v tom, že Evropské unie po několika letech dosáhla shody v tématu, které ji už od roku 2015 rozdělovalo. „Migrace je celoevropský problém a jediné účinné řešení musí být také společné. Proto jsem rád, že se nám podařilo minulý týden dotáhnout proces, který odstartovalo naše předsednictví,“ řekl Rakušan, který následně shrnul základní obrysy dohody: „V souladu s dlouhodobou pozicí ČR reforma migrační politiky neobsahuje žádné povinné relokace uprchlíků. Její podstatou je solidarita postavená na svobodném rozhodnutí členských států, jak chtějí k řešení tohoto společného problému přispět. Kromě přijetí uprchlíků na svém území to může být jak finanční pomoc zasaženým státům, tak pomoc s ostrahou vnější hranice EU a s hraniční procedurou.“ Zpřísnění povinných procedur na vnější hranici EU do budoucna zajistí, že osoby, které nemají legitimní důvod v EU být, budou urychleně vráceny z vnější hranice Unie. Dohoda také zrychluje azylové řízení v případě, že je žádost o azyl podána pouze za účelem setrvání v Unii, a omezuje čerpání materiálních benefitů v případě, že se žadatel o azyl přesune do jiného členského státu.
Rakušan také reagoval na pochybnosti některých opozičních politiků, zda měl ministr mandát takovou dohodu za ČR podepsat. „Mandát k tomu, abych se jménem ČR k této dohodě připojil, jsem samozřejmě měl. Ke všem legislativním návrhům byly po jejich předložení Evropskou komisí schváleny rámcové pozice pro vyjednávání ČR na úrovni EU, které schvaloval vždy Výbor pro Evropskou unii na vládní úrovni. Tyto rámcové pozice následně podpořily výbory pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny a Senátu Parlamentu ČR. Schválené rámcové pozice potvrzovaly, že nepřekročitelnou červenou linií jsou pro nás povinné relokace a ČR má požadovat zakotvení flexibilních forem solidarity. Což se nakonec podařilo,“ vysvětlil Rakušan. „Je to jedna z mála zahraničně-politických záležitostí, možná jediná, na které se shodneme jak s ANO, tak dokonce s SPD,“ doplnil. Upozornil také na to, že jde o schválení pozice členských států před jednáním s Evropským parlamentem. Jednání o konečné podobě tedy bude pokračovat. „Já doufám, že na stávající podobě, kterou považuji jak za správnou, tak za výhodnou pro ČR, se nic zásadního měnit nebude,“ dodal.
Dohoda pomůže i České republice
Ministr také vyzdvihl, že dohoda pomůže ČR jakožto jedné ze zemí nejvíce zasažených migrací. „Máme nejvíc uprchlíků na počet obyvatel. EU nám finančně pomáhá už nyní. Problém ale bude dlouhodobý, velká část ukrajinských uprchlíků zde zřejmě zůstane, potřebujeme tedy dlouhodobou perspektivu – a tato dohoda nám ji dává. Na základě této dohody bude ČR dostávat od ostatních členských zemí, které mají azylantů méně, finanční kompenzace.“ Na základě vysokých počtů ukrajinských uprchlíků ministr vyjednal pro tyto země výjimku. Přestože tito uprchlíci ještě nemají status azylanta, neboť spadají pod speciální institut dočasné ochrany, tyto země se nyní nebudou muset podílet na žádných finančních kompenzacích. „Naopak mám přislíbeno, že nám EU poskytne další finanční pomoc zohledňující vysoký počet uprchlíků na našem území,“ dodal Rakušan.
Na závěr zdůraznil solidaritu jako základní princip fungování EU. „Tento princip není nic nového. Na tomto principu stojí samotné fungování Evropské unie a je to i důvod, proč od Evropské unie dostáváme finanční prostředky na stavbu dálnic a další infrastruktury. Evropská unie není švédský stůl, z kterého si vybereme jen ty jednohubky, které nám chutnají – jako například dotace, ať už na věci potřebné, nebo sporné, třeba na toustovací linky a Čapí hnízda,“ podotkl Rakušan. Připomněl, že Česká republika je už dnes v oblasti migrace dlouhodobě solidární se zasaženými členskými státy, a to skrze finanční i technickou podporu.
Autor: Sára Beránková