Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Ministr Jozef Síkela navštívil Jihočeský kraj. Předal 3D tiskárnu a diskutoval s veřejností

Ministr Jozef Síkela navštívil Jihočeský kraj. Předal 3D tiskárnu a diskutoval s veřejností

31. 1. 2023

V pondělí 30. ledna se uskutečnil celodenní výjezd ministra obchodu a průmyslu Jozefa Síkely (STAN) po Jihočeském kraji. Cestu absolvoval společně s poslanci Pavlou Pivoňkou Vaňkovou a Viktorem Vojtkem, kteří byli zvoleni právě za tento region. V průběhu celého dne navštívili několik měst a obcí, prohlédli si základní školu v Malšicích, se kterou spojili zastávku pojízdné technické učebny MPO, navštívili českou průmyslovou firmu a v závěru dne debatovali s veřejností o aktuálních energetických otázkách a budoucnosti obnovitelných zdrojů energie. 

Ministr Jozef Síkela navštívil Jihočeský kraj. Předal 3D tiskárnu a diskutoval s veřejností

Ministr Jozef Síkela navštívil Jihočeský kraj. Předal 3D tiskárnu a diskutoval s veřejností

První zastávkou byla základní škola v Malšicích, po které ministra provedla její ředitelka Mgr. Kristina Zůbková. Společně s ní a starostkou městyse Miloslavou Šebkovou MBA diskutovali o obnovitelných zdrojích, na jejichž výstavbu se podle Síkely musí náš průmysl v blízkých letech zaměřit. Řeč přišla i na jadernou energetiku. „Musíme se technologicky posunout. K tomu potřebujeme jádro, které neznečisťuje ovzduší,” komentoval ministr význam jaderných elektráren, které Evropská komise označila za jeden ze zelených zdrojů energie. V průběhu návštěvy základní školy nemohla chybět ani diskuse s dětmi, které ministr Síkela motivoval ke studiu technických oborů. „Věda a technika jsou obory, které se budou a musí rozvíjet. Věřím, že především pro mladé lidi bude hodně příležitostí, jak se v těchto oblastech uživit,” pronesl k žákům Jozef Síkela.  


Během prohlídky školy byla věnována pozornost i pojízdné technické učebně – projektu MPO. Kamion přestavěný na pojízdnou učebnu putuje po celém Česku a nabízí dětem a učitelům vhodné zázemí pro seznámení s technikou a technologickým vývojem. Žáci 8. a 9. tříd si v mobilní učebně mohou prohlédnou nové vynálezy a vyzkoušet si je v praxi. Cílem projektu je zvýšení zájmu žáků o technické obory a technologie. „Chceme do škol, které ty možnosti nemají, přivést způsob, jak mohou hlouběji nahlédnout do světa nových technologií. Do toho, co rychle se rozvíjející svět nabízí. Ukázat žákům, jak funguje 3D tiskárna, vysvětlit jim, jak funguje jaderná nebo tepelná elektrárna, aby se dozvěděli něco o energetické účinnosti a energetice vůbec. Prostě jim ukázat to, jaké možnosti svět do budoucna nabízí. Možná i proto, aby se mohli lépe rozhodnout, jak se do budoucna chtějí profesně orientovat,” okomentoval tento projekt ministr Síkela. 
 
Druhou zastávkou byla česká firma Aspera v Českých Budějovicích. S vedením firmy, která se zaměřuje na kovovýrobu, mluvil o tom, jak se jim daří zvládat energetickou krizi, či o tom, jak může stát v této době lépe pomoci podnikatelům. Ministr i poslanci se v závěru prohlídky firmy Aspera podívali také do samotného provozu a zaměstnance ujistili, že podpora českých malých a středních podniků bude vždy jejich prioritou.  


Poslední zastávkou pondělního výjezdu bylo město Hluboká nad Vltavou. Zde se uskutečnilo setkání s veřejností – zástupci občanů, podnikatelů a starostů. Diskuse se soustředila okolo tématu podpory a využití obnovitelných zdrojů energie a komunitní energetiky. „Komunitní energetika přinese velké změny a pro MPO je jednou z priorit. Novela umožní rozvoj takzvané komunitní energetiky, která pomůže domácnostem, obcím i firmám usnadnit výrobu vlastní energie především z obnovitelných zdrojů. Bude možné veškerou vyrobenou energii sdílet mezi odběrnými místy, která budou členy energetického společenství a už nebude nutné posílat přebytky vyrobené energie zpět do sítě,“ říká ministr. Diskutovalo se ale i o vládní pomoci v čase energetické krize, výsledcích českého předsednictví i dalším rozvoji obnovitelných zdrojů energie.

Fotoalbum