Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Lepší ochrana dětí, větší pomoc obětem. Prosadili jsme redefinici znásilnění

Lepší ochrana dětí, větší pomoc obětem. Prosadili jsme redefinici znásilnění

20. 12. 2023

Vláda schválila novelu definice znásilnění. Nově přinese tzv. nekonsensuální pohlavní styk, tedy princip "ne znamená ne". Obsahuje i lépe definovanou bezbrannost - včetně zamrznutí, což je přirozený obranný mechanismus oběti. Do redefinice znásilnění jsme prosadili i vyšší ochranu dětí, tedy tzv. znásilnění z podstaty pro děti do 12 let. V praxi totiž docházelo k tomu, že sexuální trestné činy vůči takto malým dětem byly kvalifikovány jako pohlavní zneužití. 

Lepší ochrana dětí, větší pomoc obětem. Prosadili jsme redefinici znásilnění

Lepší ochrana dětí, větší pomoc obětem. Prosadili jsme redefinici znásilnění

Za znásilnění tak bude nově považováno i to, že oběti řekly ne, kroutily hlavou nebo pachatele odstrkovaly. „Navrhovaná změna definice trestného činu znásilnění je výsledkem pečlivě práce mnoha odborníků, nevládních organizací a politiků napříč stranami. Výsledkem je úprava, která pomůže obětem, nebagatelizuje sexuální násilí a zároveň střízlivě reaguje na realitu dnešního světa. Věřím, že v budoucnu se díky tomu dostane spravedlnosti více lidem,” vysvětlil náměstek na Ministerstvu spravedlnosti za hnutí STAN Karel Dvořák. 

Povedlo se také lépe definovat bezbrannost - nově obsahuje i zamrznutí - přirozený obranný mechanismus. Důležitým krokem je prosazení větší ochrany dětí do 12 let, kterou dlouhodobě řeší poslankyně Barbora Urbanová (STAN). „Mám velkou radost z námi navržené a prosazené ochrany dětí do 12 let, z tzv. znásilnění z podstaty. Víme, že děti do 12 let nerozumí tomu, co se jim děje, nezvládají se třeba v případě sexuálního násilí ze strany blízkého člověka efektivně bránit, a v praxi to vedlo k absurdním závěrům systému - že to desetiletá dívka chtěla, protože se dostatečně nebránila. Proto chceme děti chránit a tak závažný čin, jakým je znásilnění, skutečně tvrdě trestat. Tak, aby to lidi prostě už nedělali,” dodala Urbanová. 

Autor: Sára Beránková