Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Kovářová: Vláda se chová nezodpovědně a rozhazuje peníze v době ekonomické prosperity

Kovářová: Vláda se chová nezodpovědně a rozhazuje peníze v době ekonomické prosperity

24. 10. 2018

Kovářová: Vláda se chová nezodpovědně a rozhazuje peníze v době ekonomické prosperity

Kovářová: Vláda se chová nezodpovědně a rozhazuje peníze v době ekonomické prosperity

Návrh státního rozpočtu na rok 2019 se schodkem 40 miliard korun považuje klub STAN v době ekonomické prosperity za neadekvátní, hlasovat pro něj nehodlá. Zvlášť za situace, kdy Andrej Babiš sliboval veřejně vyrovnaný rozpočet už pro rok 2017.

„Schodek by byl akceptovatelný pouze za předpokladu, že by byl skutečně tažen výrazným zrychlením investic. Vláda ale v době ekonomické prosperity jen nezodpovědně vyhazuje peníze a schodek plánuje také s výhledem na rok 2020 a 2021. Navrhneme proto doprovodné usnesení Sněmovny, kterým by vyzvala vládu, aby pro příští léta už navrhla vyrovnané rozpočty,“ řekla poslankyně hnutí STAN a členka rozpočtového výboru Věra Kovářová.

Poslanecký klub STAN se vyjádřil rovněž k pondělnímu úmrtí českého vojáka Tomáše Procházky v Afghánistánu.

„Sluší se vyjádřit upřímnou soustrast pozůstalým a připomenout si památku padlých minutou ticha i na půdě Poslanecké sněmovny. Vojáky bojující v Afghánistánu chováme v hluboké úctě. Jsou to lidé, kteří brání naše životy a naši bezpečnost daleko za hranicemi naší země. Stojíme si proto za tím, že není na místě nyní volat po stažení českých vojáků ze zahraničí,“ zdůraznil poslanec hnutí STAN Vít Rakušan.

Ke kontroverzní návštěvě předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka v Ruské federaci, při které se setkal i s lidmi ze sankčního seznamu EU, zaujali poslanci STAN odmítavý postoj.

„Ani při podobných návštěvách, kdy chceme navázat dialog, bychom se neměli se shrbenými zády vyhýbat palčivým tématům, jako je situace na Ukrajině, zabrání Krymu či o pokus o zabití Skripala. Jinak totiž nevedeme žádný dialog, ale pouze se poníženě znedůvěryhodňujeme v očích našich partnerů,“ okomentoval Vondráčkovu zahraniční cestu Vít Rakušan.

K právě projednávanému insolvenčnímu zákonu, který má za cíl pomoci 800 tisícům osobám v exekuci a půl milionu lidí ve více exekucích, připravili poslanci STAN dva pozměňovací návrhy:

1/ zrušení limitu vstupu do oddlužení (dnes je limitem tisícinásobek životního minima)

2/ návrh, aby soud znovu po 5letém období v bídě opět neposuzoval celý případ.

„Může se to někomu zdát jako banalita, ale já věřím, že to může statisícům lidí pomoci vrátit se do normálního života. Jejich návrat do pracovního vytížení značně prospěje i české ekonomice,“ okomentoval novelu insolvenčního zákona předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský. „Nesmíme zapomínat na lidi v dluhové pasti, kteří, ačkoli své dluhy splácí, nemají mnohdy šanci se z této situace vyhrabat.“

Do 2. čtení také na této poslanecké schůzi míří novela zákona o směnárenské činnosti, která zavádí možnost reklamace finanční transakce.

„Vládní novelu samozřejmě podpoříme, protože prakticky kopíruje náš návrh zákona. Jedinou změnou je, že vládní novela ruší instrument o předsmluvní informaci, který dodnes fungoval. Budu tedy navrhovat pozměňovací návrh, který by předsmluvní informaci pro jakoukoliv transakci zachoval,“ dodal poslanec Vít Rakušan k zákonu o směnárenské činnosti.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN