Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Kovářová: Struktura návrhu státního rozpočtu neodpovídá potřebám 21. století

Kovářová: Struktura návrhu státního rozpočtu neodpovídá potřebám 21. století

1. 12. 2020

Poslanecká sněmovna bude projednávat ve druhém čtení návrh zákona o státním rozpočtu pro rok 2021. Hnutí STAN předložený návrh z dílny ministerstva financí nebude podporovat. Podle Věry Kovářové tento návrh dostatečně nereflektuje současnou krizi, a zároveň nenaplňuje představy ambiciózního plánu, který si naše země skutečně zaslouží. V této době není podle poslanců STAN opodstatněné, aby stát bez sebemenší ambice snižovat státní výdaje radikálně zasáhl do příjmové složky státu.

Kovářová: Struktura návrhu státního rozpočtu neodpovídá potřebám 21. století

Kovářová: Struktura návrhu státního rozpočtu neodpovídá potřebám 21. století

„Vláda představila návrh, který má nereálné příjmy, nemá ambici šetřit na výdajové stránce a jeho taková struktura neodpovídá potřebám 21. století. Chybí investice do digitalizace, podpora průmyslu s vyšší přidanou hodnotou i důležité reformy pro budoucnost naší země,“ upozorňuje Věra Kovářová.

Největší výhrady jsou podle Kovářové k absenci priorit, které by vedly k vyšší konkurenceschopnosti státu. V době krize by se měla vláda chovat odpovědně, místo toho se ale připravuje o své příjmy a stále více naši zemi zadlužuje. Hnutí STAN představilo pozměňovací návrhy, které upravují strukturu finančních prostředků v určitých kapitolách státního rozpočtu, které neohrozí veřejné služby.

„Připravili jsme návrh na kompenzace pro kraje ve veřejné dopravě, za výpadky tržeb, které kraje postihly, a to v důsledku zrušení superhrubé mzdy. Chceme tím zabránit zdražování za jízdné, takže doufáme, že u vlády najdeme pochopení. Požadujeme také navýšení prostředků pro havarijní fond, protože stav mnoha památek je v kritickém stavu nebo na protidrogovou prevenci,“ dodává Kovářová.

Připravené pozměňovací návrhy STAN ke státnímu rozpočtu naleznete zde.

Rakušan: Odhalit informace tajných služeb pro nás je nesmírným bezpečnostním rizikem


Předseda hnutí STAN reagoval na žádost prezidenta republiky, ve které se dožaduje informací o činnostech ruských špionů i podrobnosti k živým operacím tajné služby. Jednání prezidenta a jeho nejbližšího okolí označuje jako velmi nezvyklé a ohrožující.

„Nastala nestandardní situace, kdy si prezident republiky vyřizuje osobní účty a antipatie vůči řediteli BIS Koudelkovi, se kterým má dlouhodobé spory. BIS jedná v posledních letech velmi sebevědomě a dokáže jednoznačně označit kritická místa naší bezpečnosti. Identifikuje státy, jejichž činnost ohrožuje naši bezpečnost. Ocitáme se pod útoky cizích mocností a pan prezident, jehož okolí není bezpečnostně prověřené, nyní žádá o nahlédnutí do živých kauz a chce jména ruských špionů, kteří operují v České republice,“ říká předseda STAN Vít Rakušan.

Podle Rakušana by mohla být BIS vystavena pochybnostem o bezpečnosti informací, které si mezi sebou jednotlivé tajné služby předávají. Takové jednání by pak znamenalo i ohrožení bezpečnosti celé České republiky.

„Každá tajná služba na světe si logicky chrání své informační zdroje, a to nejen v době živých kauz. Dostáváme se tímto do momentu, kdy by mohlo nastat bezpečnostní riziko pro Českou republiku. Nevím, zda je náhodou, že zrovna v této době odjíždí s diplomatickým pasem jeden z nejbližších spolupracovníku prezidenta do Ruské federace bez jasného zadání. Ani vláda, která je zodpovědná za zahraniční politiku státu, netuší, s jakým poselstvím pan Nejedlý odjíždí. Musíme na tuto skutečnost reagovat. Poslal jsem navrhl, aby tuto záležitost projednal bezpečnostní výbor Sněmovny. Je naší povinností podpořit v této složité době BIS jako organizaci, která svébytně hájí bezpečnost České republiky,“ doplňuje Rakušan.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN