Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Kovářová: Státní rozpočet nepodpoříme. Vládní návrh je sebevražedný hazard s penězi daňových poplatníků

Kovářová: Státní rozpočet nepodpoříme. Vládní návrh je sebevražedný hazard s penězi daňových poplatníků

10. 11. 2020

Poslanci hnutí STAN nepodpoří předložený návrh státního rozpočtu, protože mu schází dva zásadní parametry – snížení mandatorních výdajů a efektivní navýšení investic. Pro navržený státní rozpočet ministryní financí nebude hnutí STAN v Poslanecké sněmovně hlasovat.

Kovářová: Státní rozpočet nepodpoříme. Vládní návrh je sebevražedný hazard s penězi daňových poplatníků

Kovářová: Státní rozpočet nepodpoříme. Vládní návrh je sebevražedný hazard s penězi daňových poplatníků

„Nemůžeme souhlasit ani s výší i strukturou investic, které jsou znatelně nižší než tvrdí paní ministryně. Navíc se jedná zejména o státní investice, nikoliv regionální, ty totiž přijdou zkrátka. A zdůvodnění je podle ministerstva financí jasné – regiony dostaly již loni. To by vláda dělat rozhodně neměla, investice by měly být pravidelně ve stejné výši. V dnešní době potřebujeme dobudovat konkurenceschopnou digitální infrastrukturu, aby měl náš průmysl konečně vyšší přidanou hodnotu. Vládní návrh také postrádá sebemenší ambice ušetřit na mandatorních výdajích,“ říká členka rozpočtového výboru za hnutí STAN Věra Kovářová.

Požadovali jsme po vládě vytvoření ambiciózního a zodpovědného rozpočtu, který reflektuje současnou krizovou situaci. Modernizovat ho a posílit ho v oblastech jako je zjednodušení státní správy, digitalizace, prevence zdravotní péče, modernizace vzdělání a ochrana krajiny, které by přinesly potřebný restart cirkulace ekonomiky a pomohly udržet zdravý veřejný rozpočet. Vláda tak ovšem neučinila.

„Stát by měl hospodařit tak, aby dluh neohrozil stabilitu veřejných rozpočtů. To se však neděje, naopak dochází k rozvolňování rozpočtových pravidel. Z toho vyplývá, že na dluhovou brzdu budeme muset šlápnout již v roce 2027. Vláda se v době krize připravuje o své příjmy a neustále zadlužuje další generace. Jede vlakem z prudkého kopce proti zdi a hnutí STAN se k této sebevražedné jízdě nepřipojí,“ dodává Věra Kovářová.

Rakušan: Usnadněním podmínek pro dobrovolnictví výrazně pomůžeme zdravotnickým zařízením v kritickém období

Prostřednictvím interpelací na ministra zdravotnictví představil poslanec Vít Rakušani návrh zákona, který by řešil problémy s nedostatečnou kapacitou zdravotnického personálu. Navrhovaný zákon se týká lidí, kteří mají zdravotnické vzdělání a v současné době vykonávají práci mimo obor. Rádi by však nemocnicím a dalším zdravotnickým zařízení v této nelehké době vypomohli. Nutná je podle Rakušana také úprava procesu vyplácení odměn za tuto práci.

„Mnoho lidí, které jsou v tomto momentě mimo zdravotnictví, mají zájem zapojit se do zdravotnického systému a pomáhat. Tím však musí překonávat překážky, které jim nynější systém nastavuje a přicházejí o svůj plat. Takže ve chvíli, kdy se zapojí, čekají dlouhé měsíce, než jsou za své služby vyplaceni. Do dnešního dne nebyla proplacena práce ani těm, kteří pomáhali už při jarní krizi,“ objasňuje situaci Vít Rakušan.

Dosud platná šestiměsíční lhůta na vyplacení je tedy pro dobrovolné zdravotníky nepřijatelná, ocitli by se tím několik měsíců bez příjmů. Návrh proto počítá s proplácením odměn každý měsíc tak, aby suplovaly jejich pravidelný příjem. Zároveň ministra Blatného vybízí k využití této změny zákona jako základ vládního návrhu, jenž by mohl být projednán při zkráceném jednání v rámci legislativní nouze.

 „Jedná se o jednoduchou úpravou, která umožní rychlý nástup pracovníků a jejich zasloužené ohodnocení. Víme, že je to nápor na státní rozpočet, ale zásadní nyní je, aby bylo umožněno kvalitní fungování českého zdravotnictví. Náš návrh podpořili také poslanci Pirátů, poskytli jsme ho v kompletní podobě i ministru zdravotnictví a doufáme, že si ho on i vláda vezmou za svůj, což výrazným způsobem urychlí jeho přijetí,“ dodává předseda hnutí.
 
Předseda Vít Rakušan zároveň vyzval všechny občany, aby se zapojili do společné akce 17. listopadu ve 20 hodin, kdy se bude symbolicky cinkat klíči za ocenění odvahy a odhodlání lidem v první linii, kteří v posledních měsících hájí svobodu v podobě v jaké ji známe.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN