Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Kovářová: Programy na obnovu kulturních památek nestačí

Kovářová: Programy na obnovu kulturních památek nestačí

30. 3. 2015

Ze sta žádostí obcí o dotaci na obnovu kulturních památek, které směřují na současné ministerstvo kultury, má šanci na úspěch pouhých deset. Důvodem je minimum ve státním rozpočtu, které dala vláda na opravy místních památek. I tato informace zazněla dnes na semináři v Poslanecké sněmovně, který organizovala poslankyně Věra Kovářová z klubu TOP 09 a Starostové.
Kovářová: Programy na obnovu kulturních památek nestačí

Kovářová: Programy na obnovu kulturních památek nestačí

V rozpočtu je letos na tyto programy vyčleněno přibližně 600 milionů, odhaduje se však, že na obnovu by ročně byly potřeba až 4 miliardy korun. „V okamžiku, kdy je devadesát procent žádostí smeteno se stolu, musí být každému jasné, že systém je nastaven špatně,“ říká poslankyně Věra Kovářová (klub TOP 09 a Starostové).

Poslankyně Věra Kovářová jako členka rozpočtového výboru upozorňovala už při schvalování státního rozpočtu, že na většinu kulturních památek už letos nebude možné získat peníze z evropských fondů. Proto také navrhovala zvýšit rozpočet národních dotačních programů o 400 milionů korun, což podpořil i sněmovní rozpočtový výbor.

„V České republice máme tisíce ohrožených památek a ukazuje se, jak bylo rozhodnutí vlády špatné. Pokračovat v nevstřícném kurzu by tak od ministra bylo trestuhodné. Už letos bude péče o památky buď stagnovat, pokud na ně nenajdou ve vlastních rozpočtech peníze samy obce,“ dodala Kovářová.

„Budeme žádat, aby vznikla meziresortní komise, která situaci bude řešit. Musí se udělat takové změny, aby v návrhu státního rozpočtu na další rok už peníze nechyběly,“ řekl na semináři tajemník Svazu místních samospráv ČR Tomáš Chmela.

Martina Macková, tisková mluvčí TOP 09