Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Kovářová: Přestává veškerá legrace. Na školy a školky musí jít víc peněz

Kovářová: Přestává veškerá legrace. Na školy a školky musí jít víc peněz

24. 2. 2020

Poslankyně Věra Kovářová (STAN) předala premiéru Andreji Babišovi seznam obcí, které nutně potřebují rozšířit kapacitu škol a školek. Splnila tak svůj prosincový slib poté, co premiéra na toto téma interpelovala v Poslanecké sněmovně.

Kovářová: Přestává veškerá legrace. Na školy a školky musí jít víc peněz

Kovářová: Přestává veškerá legrace. Na školy a školky musí jít víc peněz

Poslankyně Věra Kovářová se v pondělí vydala v doprovodu zástupců obcí, které nutně potřebují postavit nové školy a školky nebo rozšířit kapacitu těch stávajících, na Úřad vlády, aby osobně předala premiérovi seznam s místy, kde je nutné kapacity zvýšit.

„Pan premiér doposud odmítal, že nějaké potřeby obcí tady jsou a doufám, že po analýze našich seznamů, které jsem mu předala, názor změní a dojde k navýšení finančních prostředků.,“ shrnuje Věra Kovářová závěr krátké schůzky s Andrejem Babišem a doplňuje, „je nutné tak učinit již pro letošní rok i následující roky.“

Spolu se seznamem přinesla premiéru Babišovi papírový model školy.

„Chtěla jsem jen ukázat, že tento papírový model je to jediné, na co obce teď peníze mají. Na skutečné stavby ne - a na to jsme poukazovali již v prosinci při projednávání státního rozpočtu, kdy jsme chtěli do dotačních titulů na rozšíření kapacit školek a základních škol opakovaně přidat více peněz,“ dodává Kovářová.

Na seznamu jsou obce z celé České republiky - celkově se potřeby na školy a školky dají vyčíslit částkou téměř 8 miliard korun a určitě se nejedná o celkovou sumu, kterou je potřeba do budov mateřských a základních škol investovat. Poslankyně Kovářová upozorňuje, že situace začíná být kritická zejména v regionech kolem velkých měst, jako je Praha nebo Brno. Konkrétně ve Středočeském kraji, za který je poslankyní, narůstá rapidně počet obyvatel, ale kapacita škol tomu neodpovídá.

„Uvidím, zda se peníze na dotace pro školy skutečně zvýší. Určitě se budu pana premiéra při interpelacích ptát, jak se zjištěnou potřebou obcí naložil a zda vláda skutečně peníze přidá. Pro letošní rok jsou totiž zatím vypsány dotace pro nové žádosti jen ve výši 100 milionů korun, což je žalostně málo,“ uzavírá poslankyně Kovářová.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN